Pytanie z dnia 31 października 2018

Witam. Mam taka dość nietypową sprawę. Otóż leczylam sie u dermatolok na androgenowe lysienie, pani doktor przepisala mi leki po ktorych zaczęły mi rosnąć włosy na twarzy rękach i dłoniach. Teraz nie moge na siebie patrzeć, jestem załamana w psychicznej ruinie, płacze non stop ta kobieta zrujnowala mi zycie. Brzydze sie siebie. Nie uprzedzila mnie jakie moga byc skutki uboczne, gdybym wiedziala to nigdy bym nie podjela leczenia takiego. Chce pozwac ta kobiete o pokrycie leczenia skutkow ubocznych bo mnie na to nie stac. Czy mam szanse wygrac taki proces? Proszę o pomoc.

Szanowna Pani, sukces w sprawie tego typu zależy od tego, czy lekarz dermatolog popełnił błąd w sztuce lekarskiej. Błędem w sztuce jest m.in. zastosowanie niewłaściwego leczenia, błędna diagnoza czy zła organizacja kuracji. Skoro w trakcie leczenia wystąpiły takie skutki, jakie Pani podaje to z dużą dozą prawdopodobieństwa może to być wina lekarza. W takiej sytuacji przysługuje Pani roszczenie o odszkodowanie z tego tytułu (które stanowi dokładnie wyliczony ekwiwalent stanowiący sumę poniesionych kosztów i strat) oraz roszczenie o zadośćuczynienie z uwagi na psychiczną krzywdę, jakiej Pani doznała. Drogi realizacji żądań są dwie: 1. pozew do sądu - wiąże się z wszczęciem cywilnoprawnego postępowania, koniecznością stawiennictwa na rozprawach oraz poniesienia kosztów sądowych. Może trwać relatywnie długo. Szanse na powodzenie nie są matematycznymi wielkościami, lecz można sądzić, że jawią się jako wysokie. 2. wniosek do komisji ds. orzekania o błędach medycznych. Mniejsze koszty postępowania niż koszty sądowe oraz sprawniejsze rozpatrzenie sprawy, jednakże posiada dwa mankamenty: limit wypłaconego odszkodowania (przed sądem można dochodzić każdej kwoty, bez limitu) oraz mniejsze szanse na powodzenie (m.in. dlatego, że w komisji tej zasiadają przede wszystkim również lekarze).

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 października 2018 13:54 Zmodyfikowano dnia: 31 października 2018 13:54 Obejrzało: 571 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Nie da się tego ocenić bez znajomości dokumentów z leczenia. Poza tym znaczenie będą miały też wyjaśnienia stron w procesie, zeznania świadków, opinia biegłego. Niestety, ale jak chce Pani dochodzić roszczeń w sądzie to musi zaryzykować proces. Jego wyniku nie da się przewidzieć.

Odpowiedź nr 2 z dnia 31 października 2018 17:48 Zmodyfikowano dnia: 31 października 2018 17:48 Obejrzało: 567 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.