Pytanie z dnia 21 marca 2018

Witam. Matka w formie darowizny przepisała dom na mnie. Nie zastrzegła dla siebie służebności. Moja siostra zrzekła się dziedziczenia, jednak brat nie. Na dzień dzisiejszy brat straszy mnie że będzie żądał zachowku, który mu się należy, mimo to iż otrzymał wcześniej od mamy działkę wartą ponad 100tyś.zł Czy mogę jakoś uchronić się przed zapłatą zachowku bratu? Czy brak służebności matki ma na to jakiś wpływ?

Dzień dobry, czy mama jeszcze żyje? Jaka jest wartość nieruchomości, którą Pan/i otrzymał/a i jaką umową brat "otrzymał" działkę od mamy ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 marca 2018 16:20 Zmodyfikowano dnia: 21 marca 2018 16:20 Obejrzało: 363 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jedynym rozwiązaniem prawnym, chroniącym Panią/Pana w 100% przed roszczeniami brata - zachowkiem, jest umowa dożywocia. Skoro jednak została zawarta darowizna, to może Pan/Pani żądać obniżenia należnego mu zachowku poprzez wskazanie, że otrzymał wcześniej darowiznę, co powinno w zasadzie wyczerpywać jego roszczenia w stosunku do Pana/Pani. Wszystko jednak zależy od wartości obu darowizn i od ostatecznej w efekcie wysokości należnego zachowku. Służebność, jako obciążenie, zawsze obniża wartość nieruchomości. Miałoby to w efekcie bezpośrednie przełożenie na wysokość zachowku - byłby zapewne niższy. Wartość służebności określa się w akcie notarialnym o ustanowieniu tego prawa rzeczowego. W późniejszym czasie pomocnym dla określenia wartości tego prawa jest przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn - wartość służebności wylicza się jako iloczyn 4% wartości nieruchomości i ilości lat (standardowo jest to 10 lat)

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 marca 2018 19:55 Zmodyfikowano dnia: 21 marca 2018 19:55 Obejrzało: 356 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.