Pytanie z dnia 20 listopada 2018
Witam! Mąż nakłania mnie do spisania rozdzielności majątkowej, mówiąc jednocześnie, że następnym krokiem będzie rozwód(od 9-ciu lat nie mieszkamy razem, mąż ma nową rodzinę).Chciałam zapytać czy będzie to korzystne dla mnie.
Wiem, że od momentu podpisania tej umowy wszystko co zarobimy będzie naszym odrębnym majątkiem. A co z majątkiem zgromadzonym wcześniej? Czy należy spisać jego stan (nieruchomości, ruchomości, lokaty na kontach bankowych) na dzień podpisania umowy, tak żeby po rozwodzie można było dokonać podziału majątku wspólnego?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli ustanowicie Państwo rozdzielność majątkową, to możecie od razu dokonać podziału majątku wspólnego, nie musicie czekać do rozwodu. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Tamara Pokrzywka-Bensalem Adwokat (Od 2010)
Kancelaria Adwokacka Tamara Pokrzywka-Bensalem
Limanowskiego 26/5, 30-534 Kraków
Ustrój rozdzielności powstanie między Państwem z dniem podpisania umowy. Do tej daty będziecie Państwo pozostawać w ustroju wspólności. Przy podziale majątku data rozdzielności będzie miała znaczenie. Ale nie musicie Państwo czekać na rozwód, aby przeprowadzić podział majątku (od daty podpisania umowy o rozdzielności możecie dokonać podziału majątku wspólnego). Co do składu majątku 0 to jeśli nie dojdziecie Państwo do porozumienia to sąd orzekający o podziale majątku będzie ustalał skład i wartość majątku (oczywiście na podstawie zgłaszanych przez Państwa wniosków dowodowych). Proszę pamiętać, że to będzie też pora do rozliczenia ewentualnych nakładów poczynionych między majątkami.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.