Pytanie z dnia 26 października 2018

Witam mąż oświadczył że się wyprowadza i chce rozwodu. Posiadamy dom z hipoteką oczywiście. W domu wg wstępnych ustaleń mam mieszkać ja z 2 naszych dzieci ale ja obawiam się że mąż kiedys może mieć dziecko z inną, i kiedyś temu dziecku będzie przyslugiwal spadek po ojcu czyli część naszego domu. I mam pytanie jak ta sprawe najlepiej rozwiązać na kogo i kiedy przepisać dom aby mąż nic już do nie go ni miał.
1. Na mnie ale po rozwodzie? Jaki koszt zapisu?
2. Na maloletnie dziecko z wypisaniem dla siebie i dla drugiego dziecka dożywocia. Jaki koszt zapisu?
Które rozwiązanie lepsze i tańsze a może jeszcze coś innego?
I drugie pytanie zamiast płacenia alimentów mąż zobowiązał się że będzie płacił kredyt hipoteczny czy można taka umowę spisać czy lepiej starac sie o alimenty i starac sie przepisac kredyt na siebie (tylko czy bedzie zdolnosc kredytowa)

Dzień dobry, zasadniczo, jeśli dom ma pozostać w przyszłości Państwa dzieci, należy doprowadzić do sytuacji, żeby ojciec nie był jego właścicielem, a zatem - żeby kolejne dzieci nie dziedziczyły tej nieruchomości. Nie da się niestety w pełni uchronić przed ewentualnym roszczeniem o zachowek przyszłych potomków. Zdaje się, że delikatnie lepszym rozwiązaniem byłoby przepisanie nieruchomości na Panią przed rozwodem, bo taka darowizna nie będzie opodatkowana, a w chwili śmierci męża, po rozwodzie, nie będzie Pani jego spadkobiercą, a zatem - darowizny dokonane na Pani rzecz będą wliczane do masy spadkowej tylko, jeśli były dokonane w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Mówiąc inaczej, jeśli mąż nie umrze w przeciągu 10 lat, dom pozostanie Pani. Nie wiadomo, jak na taką propozycję zareaguje mąż, niemniej jest to pewne rozwiązanie. Koszty darowizny to koszty notariusza (taksa notarialna), której wysokości poda notariusz. Nie ma możliwości zrzeczenia się w imieniu dzieci obowiązku alimentacyjnego w proponowany sposób. Najlepiej spisać ugodę alimentacyjną przed sądem. Jeśli chodzi o przepisanie kredytu, ciężko powiedzieć, należy zorientować się w banku. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 października 2018 12:09 Zmodyfikowano dnia: 29 października 2018 12:09 Obejrzało: 202 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam Panią Po ustaniu wspólności majątkowej należy dokonać podziału majątku małżeńskiego w wyniku którego Pani albo mąż staniecie się wyłącznym właścicielem domu. Ustanie wspólności majątkowej może nastąpić albo wskutek orzeczenia prawomocnego rozwodu lub separacji stron, lub zawarcia przed notariuszem zgodnie przez Państwa umowy rozdzielności majątkowej albo przez wprowadzenie rozdzielności majątkowej przez Sąd Rejonowy na wniosek jednego z małżonków. Rozwiązanie które proponuje Pani małżonek w zakresie kredytu i alimentów jest dla Pani niekorzystne. Alimenty należne są dzieciom i Pani nie może się ich zrzec a ponadto roszczenie o zwrot kredytu przedawnia się z dłuższym okresem niż świadczenie alimentacyjne.

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 października 2018 11:07 Zmodyfikowano dnia: 30 października 2018 11:07 Obejrzało: 201 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.