Pytanie z dnia 06 czerwca 2017
Witam, Mąż uległ wypadkowi w pracy, leżał w szpitalu ponad dwa tygodnie z tego 10 dni w śpiączce farmakologicznej. Winny wypadkowi był operator koparki. Czy zakładać sprawę cywilną? Jaki jest tok postępowania takiej sprawy?
Katarzyna Klemba Radca prawny (Od 2015)
Katarzyna Klemba Kancelaria Radcy Prawnego
Wróblewskiego 18 Piętro 10, 90-364 Łódź
Witam. Czy po wypadku został spisany protokół powypadkowy? Czy ktoś go kwestionował? W tej sytuacji przysługuje Pani Mężowi świadczenie na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (zakładając, że przestrzegał on przepisów związanych z ochroną życia i zdrowia). Wystąpienie do ZUSu może nastąpić jednak po zakończonym leczeniu. Jeśli uzyskane na mocy przepisów powyżej ustawy świadczenie nie zapewnia pełnej kompensaty szkody poniesionej w związku z wypadkiem przy pracy - pracownik może wystąpić z roszczeniem przeciwko pracodawcy i pociągnąć go do odpowiedzialności na podstawie przepisów art. 415 i nast. kodeksu cywilnego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2011 r., II PK 189/10). By odpowiedzieć na pytanie jaki jest tok takiej sprawy, prosiłabym o dokładne opisanie stanu faktycznego sprawy- po kolei nakreślenie całej sytuacji. Zapraszam również do zapoznania się z moimi artykułami z zakresu spraw rodzinno-majątkowych pod adresem: potwojejstronie.pl oraz spraw pracowniczo-zusowaskich pod adresem: e-prawopracy.pl Pozdrawiam!
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Kotarba Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kotarba
Św. Gertrudy 18/2, 31-048 Kraków
W mojej ocenie mężowi należy się odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Proszę o kontakt telefoniczny 606 460 829. Marcin Kotarba radca prawny. Zapraszam na moją stronę internetową:
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.