Pytanie z dnia 16 września 2018
Witam
Mąż wyprowadził się z mieszkania trzy miesiące temu. Wyprowadził się do swojego poprzedniego miejsca zamieszkania (rodzinne strony)
Nie mamy z sobą żadnego kontaktu od czasu jego wyprowadzki.
Chcę ustanowić rozdzielność majątkową by ustrzec się przed ewentualnym zaciagnięciem kredytów przez męża lub innym zdarzeniem ,ponieważ mąż jest osobą trwoniącą pieniądze .
Gdzie mam się udać? wystarczy od razu pójść do notariusza? Czy jedno z małżonków bez wiedzy drugiego moze przeprowadzić rozdielność majątkową? ( w tej sytuacji i tak nie mamy sobą kontaktu.
Weronika Matusiak Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Weronika Matusiak
Zamkowa 27, 06-400 Ciechanów
Jeżeli chodzi o ustanowienie rozdzielności majątkowej w formie aktu notarialnego to wymagana jest zgoda obydwojga małżonków. Natomiast w przypadku zgody któregokolwiek z nich, należy złożyć we właściwym Sądzie Rejonowym pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Możliwe jest także ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.
Podziękowałeś prawnikowi
Katarzyna Grandus Radca prawny (Od 2004)
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO KATARZYNA GRANDUS
Racławicka 6, 21-040 Świdnik
Dzień dobry, Musi wystąpić Pani na drogę sądową. Pozdrawiam radca prawny Katarzyna Grandus
Podziękowałeś prawnikowi
CBGM Adwokaci i Radcy prawni Adwokat (Od 2014)
CBGM Kancelaria Adwokatów i Radców prawnych Cichy, Barczyk, Grodzicka Spółka jawna
Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 2A/108, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Szanowna Pani Są dwie drogi prowadzące do ustanowienia rozdzielności majątkowej między Państwem. Pierwsza z nich jest opcją dobrowolną, to znaczy możecie zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, na mocy której rozdzielność zostanie ustanowiona. Jest jednak również przepis, i to jest druga opcja, który mówi, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. I tę właśnie drogę bym Pani rekomendowała w opisanej przez Panią sytuacji. Koniecznym byłoby wniesienie przez Panią pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej, powinna Pani również odpowiednio uzasadnić swoje powództwo, poprzez wskazanie, np. że mąż trwoni wspólnie zdobyty majątek, nie przyczynia się do jego powstawania, pozostają Państwo w faktycznej separacji itp. Do pozwu należy także dołączyć stosowne dowody na poparcie swych twierdzeń.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.