Pytanie z dnia 31 sierpnia 2018

Witam, moi rodzice posiadają wkład i spółdzielcze prawo do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej Porozumienie w Szczecinku. Obecnie jest możliwość wykupienia tego mieszkania. Ja jestem tam zameldowany i chciałbym wykupić to mieszkanie jako ja jednak spółdzielnia uważa, że to rodzice są głównym najemcą i to oni powinni wykupić i przekazać mi w formie darowizny. Chciałbym jednak wykupić mieszkanie odrazu jako ja, żeby nie musieć później spłacać ewentualnego zachowku wobec siostry. Dodam, że rodzice wyrazili chęć przekazania mi swoich praw do wkładu i do mieszkania. Tak, więc czy jeżeli zrzekliby się oni wkładu finansowego i spółdzielczego prawa i przenieśli na mnie to mógłbym wykupić mieszkanie jako ja? Spółdzielnia twierdzi, że raczej takiej możliwości nie ma.

Dzień dobry, wykonanie darowizny za życia spadkodawców nie zmieni sytuacji co do ewentualnego roszczenia o zachowek siostry. Taka darowizna będzie i tak wliczana do masy spadkowej. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 września 2018 13:06 Zmodyfikowano dnia: 1 września 2018 13:06 Obejrzało: 320 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, uważam, że spółdzielnia ma słuszność niestety. Zakładam, że rodzicom przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu? Jeśli tak, niestety nie ma możliwości "przeniesienia" go na inną osobę. Ono samo w sobie jest niezbywalne. Natomiast przed nowelizacją z 20 lipca 2017 r. była możliwość wypowiedzenia członkostwa (dzisiaj już jej nie ma), za sprawą czego spółdzielcze lokatorskie wygasało i mogło być następnie ustanowione na rzecz osoby bliskiej. Dziś tej możliwości już nie ma. Reasumując, rodzice powinni uzyskać odrębną własność lokalu, wpis do księgi wieczystej i dopiero wtedy ewentualnie przenosić prawo do mieszkania. Na marginesie - przeniesienie prawa do wkładu mieszkaniowego również rodziłoby obowiązek "zachowkowy". Dlatego uważam, że to wszystko jedno, czy uzyskałby Pan/Pani spółdzielcze lokatorskie prawo, a następnie samodzielnie "przekształcił/ła" w odrębną własność, czy też otrzymał/ła (np. w darowiźnie prawo odrębnej własności, bądź udział w takim prawie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 września 2018 14:15 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2018 14:15 Obejrzało: 315 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.