Pytanie z dnia 01 sierpnia 2017

Witam. Moi rodzice przelali na moje konto 100 tys. złotych. Są to pieniądze na edukacje oraz inwestycje w planowane założenie przedsiębiorstwa. Rodzice nie do końca przemyśleli sprawę i nie uzgodnili do końca tego ze mną, ponieważ ja myślałem, że część mi przeleją, a część dadzą w gotówce. Teraz obawiam się nieco US. Rodzice to rolnicy i posiadają konto rolnicze w banku Spółdzielczym. Ciężko oni pracowali na te pieniądze i ja również pomagałem. Nie chciałbym żeby teraz został z tytułu tak wysokiego przelewu nałożony jakiś podatek. Rodzice ze względu, że są rolnikami to nie rozliczają się z US. Jak rozwiązać tą kwestie żeby z punktu prawnego było wszystko prawidłowo i żeby nie został naliczony podatek?

Dzień dobry Panu, kluczową kwestią jest w tym przypadku termin wykonania darowizny, a więc dokonania przelewu. Jeżeli od tej daty nie minęło jeszcze 6 miesięcy, udzielenie darowizny należy zgłosić do US i w ten sposób unika się jakichkolwiek problemów związanych z przekazaniem Panu pieniędzy przez rodziców. Pozdrawiam serdecznie, adwokat Marta Kosecka

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 sierpnia 2017 18:13 Zmodyfikowano dnia: 1 sierpnia 2017 18:13 Obejrzało: 391 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Darowizna między rodzicami, a dziećmi korzysta z ustawowego zwolnienia z podatku przy czym, aby to nastąpiło wymagane jest jednak jej zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (wykonania darowizny) na druku SD-Z2 wraz z dowodem przekazania pieniędzy (potw. przelewu).

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 sierpnia 2017 20:55 Zmodyfikowano dnia: 3 sierpnia 2017 20:55 Obejrzało: 359 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.