Pytanie z dnia 15 kwietnia 2018
Witam. Moi rodzice w formie darowizny przepisali gospodarkę( ziemię i maszyny rolnicze) mojemu bratu. Brat niestety popełnił samobójstwo. Był kawalerem ale miał dziecko i dziewczynę. Cały majątek przeszedł na jego trzyletnią córkę Moi rodzice zastrzegli sobie dożywotnio prawo do części domu. Obecnie córka brata wraz z matką nie mieszkają w tym domu. Ziemia leży ugorem( nikt jej nie uprawia) i podatki nie są płacone. Czy może tak być? Czy ja i moja siostra możemy starać się o zadośćuczynienie czy zachówek ponieważ nic nie dostałyśmy od rodziców? To nasz dom rodzinny i na gospodarce też pracowałyśmy w młodości. Proszę o pomoc
Jeżeli to była darowizna na rzecz brata to zaliczana jest ona do spadku przy ustalaniu zachowku. Roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem 5 lat od otwarcia testamentu (jeżeli był) lub 5 lat od śmierci spadkodawcy (jeżeli nie było testamentu). Roszczenie o zachowek powstaje po śmierci spadkodawcy - w tym przypadku rodziców.
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Bukowski Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Bukowski
Al. IX Wieków Kielc 6/34, 25 - 516 Kielce
prawo do zachowku jest prawem ściśle związanym z daną osobą. Kodeks cywilny przewiduje wyjątkową regulację dotyczącą dziedziczenia roszczenia o zapłatę zachowku: przechodzi ono na spadkobiercę osoby pierwotnie uprawnionej do zapłaty zachowku tylko wtedy, gdy jej następca (spadkobierca) sam należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Stanowi o tym art. 1002 KC. Niby z tego wynika, że tak ale ma to bardziej zastosowanie gdyby, Pani dziecko dochodziło od brata. Sytuacja mocno problematyczna.Przyznam szczerze jeszcze się z taką nie spotkałem. Proszę mi się przypomnieć w przyszłym tygodniu. Ustalę co i jak.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.