Pytanie z dnia 27 grudnia 2014

Witam. Mój ojciec zawzięcie bierze pożyczki gotówkowe w chwilówkach, providencie, euro banku i nie wiem gdzie jeszcze. Zapewne nie wie co podpisuje i mamy obawy z mama żeby nie wylądować na bruku i żeby nie spłacać tych pożyczek po jego śmierci i stąd moje pytanie co mamy robić, co mama ma zrobić żeby zapobiec temu. Rozdzielność majątkowa , rozwód ? co robić? i ile takie rzeczy kosztują?proszę o odpowiedz.

Witam. Możliwe jest orzeczenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Jeźeli tata ma zaburzenia tego typu, że nie wie co podpisuje, to należałoby złożyć oświadczenie o wadzie nieświadomości. Taka czynność prawna będzie nieważna. Oczywiście pieniądze trzeba by było zwrócić, ale w wartości nominalnej. Może warto pomyśleć o ubezwłasnowolnieniu taty?

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 grudnia 2014 21:43 Obejrzało: 760 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Na czym polega fakt, iż tato nie wie, co podpisuje? Czy wynika to z faktu, że ich nie czyta, czy też istnieją powody natury obiektywnej (choroba psychiczna), które sprawiają, że nie ma możliwości prawidłowej oceny konsekwencji swoich decyzji? Receptą może być rozdzielność majątkowa, w skrajnym przypadku (gdy przyczyną jest choroba psychiczna) może zaistnieć konieczność ubezwłasnowolnienia. Po śmierci ojca, zawsze istnieje możliwość odrzucenia spadku, jeśli będziecie mieć Państwo wiedzę o wysokim zadłużeniu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 grudnia 2014 12:15 Obejrzało: 748 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

jeżeli ojciec nie ma żadnego majątku to osobiście radziłbym zrobić umowę o zrzeczenie się dzidziczenia pomiędzy ojcem i wszystkimi jego spadkobiercami. uchroni was to od konieczności odrzucania spadku co może być problematyczne jeżeli dalszymi zstępnymi są małoletnie dzieci - wtedy do odrzucenia spadku potrzeba zgody sądu.

Odpowiedź nr 3 z dnia 21 stycznia 2015 17:13 Obejrzało: 730 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.