Pytanie z dnia 17 września 2016

Witam,

mój problem jest następujący: moi rodzice rozwiedli się w lutym. Do dzisiaj moja mama nie może wyegzekwować od mojego ojca, żeby zabrał swoje rzeczy (których notabene jest bardzo dużo). Wyznaczyła mu już 9 terminów, nawet jak już z jakiegoś skorzystał, to zabierał tylko drobiazgi lub to co potrzebował (i zawsze przyjeżdżał tylko wtedy, jak jemu pasowało, nie mojej mamie). Moja mama jest właścicielką posesji i domu, który kiedyś razem zamieszkiwali. Ojciec jest wymeldowany. Poszłyśmy do adwokata celem sporządzenia oficjalnego pismo z terminami wymeldowania, niestety pisma nie ma gdzie wysłać, ponieważ ojciec nie kwapi się do podania swojego aktualnego miejsca zamieszkania i pisma nie ma gdzie dostarczyć. Gra na zwłokę, a rzeczy dalej zalegają. Czy jest jakakolwiek możliwość, aby prawnie wymusić na nim podanie adresu do korespondencji? I jakie jest prawdopodobieństwo uzyskania od niego alimentów? Mam 23 lata i jestem w trakcie podejmowania kolejnego kierunku studiów. Nie chcę od niego tych pieniędzy, ale nie będzie żył sobie tak spokojnie utrudniając innym tak życie. Czy założenie sprawy alimentacyjnej jest darmowe?

Drugim moim zmartwieniem jest moja babcia, która ma już 85 lat. Niedawno przez nią okradziono nas, ponieważ wpuściła złodzei do domu. Rozumiem, że nie zrobiła tego umyślnie, ale to tylko potwierdza fakt, że sprawia tym samym niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Ponadto podczas naszej nieobecności robi przemeblowania na podwórku, chowa rzeczy, oczywiście do niczego się nie przyznając. Jak w przypadku osoby w tak podeszłym wieku wygląda proces ubezwłasnowolnienia? Bo rozumiem, że taki jest potrzebny aby kogoś móc skierować do odpowiedniej instytucji (domu opieki)? Ponieważ ja i moja mama nie przebywamy stale w domu i nie chcemy, abyśmy kiedyś nie miały do czego wrócić, ponieważ babcia już jest niestety nieprzewidywalna, a chcemy uniknąć jakiś na prawdę skrajnych sytuacji.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

Szanowna Pani, w celu uzyskania informacji dotyczącej adresu zamieszkania, może Pani zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie danych do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA Wydział Udostępniania Danych. W uzasadnieniu wniosku należy wykazać interes prawny w uzyskaniu niezbędnych danych. Może Pani powołać się na konieczność wezwania do usunięcia rzeczy z nieruchomości, a także konieczność wskazania adresu zamieszkania ojca w pozwie o alimenty. Wniosek składa się na odpowiednim formularzu, który można pobrać pod poniższym adresem: https://mswia.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/udostepnianie/12993,Udostepnianie-danych-z-rejestru-PESEL.html. Wniosek podlega opłacie w wysokości 31 zł. Drugim sposobem jest złożenie wniosku o udostępnienie danych w organie gminy, w której ojciec ma miejsce zamieszkania. Również i w tym przypadku należy wykazać interes prawny w uzyskaniu informacji. Odnosząc się natomiast do możliwości złożenia pozwu o alimenty, to osoba pełnoletnia ma prawo domagać się od rodzica alimentów na swoje utrzymanie, kiedy mimo osiągnięcia pełnoletniości nie ma rzeczywistej możliwości samodzielnego utrzymywania się. Nadto dziecko pełnoletnie ma prawo do alimentów, kiedy ukończyło edukację, nawet wtedy, gdy ma możliwość jej kontynuowania, ale znajduje się w niedostatku. Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pozew o alimenty jest zwolniony z opłat sądowych. Odnosząc się natomiast do kwestii ubezwłasnowolnienia, zgodnie z art. 13 § 1 Kodeksu cywilnego osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Natomiast zgodnie z art. 16 § 1 Kodeksu cywilnego ubezwłasnowolniona częściowo może być osoba pełnoletnia z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. Jeżeli w przypadku Pani babci zachodzą wskazane wyżej przesłanki, można złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe do właściwego (zgodnie z miejscem zamieszkania) Sądu Okręgowego. Dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie ustanawia się opiekuna prawnego, który działa w interesie osoby ubezwłasnowolnionej i dla jej dobra podejmuje wszelkie czynności. Aby dokonać czynności przekraczających zwykły zarząd, wymagana jest zgoda sądu, który nadzoruje opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej. Przed umieszczeniem babci w domu opieki społecznej, a po wydania orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu, należy następnie wystąpić do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie czynności i umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w domu pomocy społecznej.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 września 2016 20:39 Obejrzało: 315 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.