Pytanie z dnia 22 lipca 2016
Witam,
Moj syn zetknal sie z problemem, ktory nie wiadomo jak rozwiazac. Chodzi mi o informacje jak zaczac, ile to moze potrwac i czy to jest mozliwe. Sytuacja jest nastepujaca:
Moj syn(35) ma obywatelstwo polskie, ale od 3 roku zycia nie mieszka w kraju(rodzice tez). Ma tez obywatelstwo RPA a w tej chwili czeka na obywatelstwo USA. Kilka lat temu zawarl zwiazek malzenski z obywatelka RPA ktora ma hinduskie pochodzenie. I teraz zasadnicze pytanie: Czy jego zona jako zona Polaka powinna miec tez obywatelstwo polskie, albo inaczej czy moze miec to obywatelstwo i polski paszport oczywiscie?
Nie mieszkam w kraju i nie moge uzyskac odpowiedzi na miejscu wiec chcialbym wiedziec przynajmniej orientacyjnie jak zmierzyc sie z tym problemem. Prosze o jakies wskazowki.
Z powazaniem
Janusz
Andrzej Kmieciak Adwokat (Od 1998)
Kancelaria Adwokacka Adw. Andrzej Kmieciak
Wilcza 33 lok. 11, 00-544 Warszawa
Obywatelstwo polskie nabywa się: 1) z mocy prawa; 2) przez nadanie obywatelstwa polskiego; 3) przez uznanie za obywatela polskiego; 4) przez przywrócenie obywatelstwa polskiego. Zawarcie związku małżeńskiego przez obywatela polskiego z osobą niebędącą obywatelem polskim nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków. W przypadku żony syna wchodzą w grę nadanie obywatelstwa polskiego albo uznanie jego żony za takiego obywatela. W ramach procedury nadania, sprawę rozpatruje Prezydent RP (faktycznie jego kancelaria) i do niego należy kierować wniosek w tym przypadku poprzez wydział konsularny. Nic nie ogranicza Prezydenta w wydaniu korzystnej decyzji, ale zwyczajowo przyjmuje się, że z tego rodzaju kompetencji korzysta on rzadko, w wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych przypadkach. Procedura związana z uznaniem jest bardziej uregulowana. Ale stosuje się ją do cudzoziemców od pewnego czasu przebywających w Polsce, co jednak w chwili obecnej nie dotyczy żony syna. W ramach tej procedury wniosek składa się do właściwego wojewody. Sprawy obywatelstwa polskiego reguluje przede wszystkim ustawa o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 161).
Podziękowałeś prawnikowi
Violetta Martela Radca prawny (Od 2015)
Kancelaria Radcy Prawnego Violetta Martela
Benisławskiego 24c/4, 81-173 Gdynia
Zgodnie z art. 5 ustawy o obywatelstwie polskim, zawarcie małżeństwa z obywatelem polskim nie skutkuje uzyskaniem obywatelstwa polskiego przez małżonka. Synowa nadal nie jest obywatelką polską.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.