Pytanie z dnia 11 października 2016
Witam ;)
Mój tata od wielu lat jest na dożywotniej rencie.
Przechodząc na rentę 35 lat temu dostał jednorazową odprawę rencisty.
Całe szczęście że może dorabiać chociaż na pół etatu, mama schorowana, tata gdyby był bez pracy to inaczej by pomarli z głodu z mamą, dobrze że jeszcze dzieci są (ja i moja siostra) to pomogą, a tak gdyby byli sami to nawet nie chcę myśleć co by się z nimi biednymi na starość działo.
Mój tata pracuje na czas nieokreślony w Nadleśnictwie jako portier i zwalniają go ma 3 miesięczne wypowiedzenie, na wypowiedzeniu nie podali powodu tylko na podstawie ustawy kp 32 pkt 1 i 2, a powiedzieli ze to w wyniku minimalizacji kosztów bo inna firma ochroniarska przejęła obiekt,czy Mojemu tacie przysługuje odprawa pracownicza? To zakład państwowy i zatrudnia powyżej 20 osób.czy to się bierze pod uwagę czy jakie warunki trzeba spełniać żeby mieć odprawę w przypadku Mojego taty ? W kadrach go zwodzą i nie chcą mówić nic. Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Adam
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowny Panie, Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to wówczas w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownik, pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia odprawy z tego tytułu. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 ustawy, pracownikowi przysługuje odprawa. Wysokość odprawy zależna jest od stażu pracy. Zgodnie z art. 8 ust. 3-4 ustawy odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a jej kwota nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Natomiast zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Podanie przyczyny oznacza wskazanie konkretnego zdarzenia lub zdarzeń, ewentualnie okoliczności, które zdaniem pracodawcy uzasadniają wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia. Opis przyczyny musi umożliwiać jej indywidualizację w miejscu i czasie. Niepodanie przyczyny lub niewłaściwe jej podanie stanowi naruszenie prawa i uprawnia pracownika do dochodzenia przed sądem pracy roszczeń z art. 45 § 1 Kodeksu pracy - o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Wybór sądu właściwego do dochodzenia roszczeń z tytułu nieuzasadnionego lub bezprawnego wypowiedzenia należy do pracownika. Powództwo może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy (art. 461 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Pozew należy wnieść w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.