Pytanie z dnia 05 kwietnia 2018

Witam! Moja mama przekazała bratu i jego żonie dom jako darowiznę z warunkiem dożywotniej służebności, jakiś czas temu rozwiedli się i oboje opuścili dom, nie opłacają go, ani nie interesują się mamą (zostało to na mojej głowie, młodszego syna). Czy jest możliwość anulowania tej darowizny?

Zgodnie z art. 913 k.c. jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień (§ 1). W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie (§ 2).

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 kwietnia 2018 10:08 Zmodyfikowano dnia: 6 kwietnia 2018 10:08 Obejrzało: 264 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli była to umowa darowizny, a nie dożywocie, to w grę może wchodzić jej odwołanie z uwagi na rażącą niewdzięczność obdarowanych. Z powyższego postu, bez dokładnej analizy sytuacji, nie sposób jednak ocenić, czy zachodzą ku temu podstawy. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 kwietnia 2018 10:18 Zmodyfikowano dnia: 6 kwietnia 2018 10:18 Obejrzało: 263 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.