Pytanie z dnia 28 stycznia 2018
Witam nazywam się Krystian od jakiegoś czasu borykam się z moim właścicielem który po 2 dniach nie zapłaconego czynszu postanowił rozwiązać zemną umowę najmu zaczoł strasznie drastyczne środki używać wobec mnie i mojej rodziny a jest w domu kobieta w ciąży koniec 9 miesiąca i 2 dzieci 2 i 3 letnie odłączył nam najpierw ogrzewanie w domu mimo prośby nie podłączył później można sprawdzić w dokumentacji policji sam odłączył mi prąd na szczęście to włącznik a teraz dnia 30.01.2018 postanowił wymienić licznik dostałem od niego pismo i od prawnika z tego co wiem chroni nas prawo przetoczę Po drugie, właściciel mieszkania nie może odcinać dopływu mediów do mieszkania bo ustawa nakłada na niego obowiązek zapewnienia dopływu mediów do mieszkania. I dzisiaj zajmiemy się tą drugą kwestią.
art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatorów
1.Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.
Dlaczego akurat teraz? Dlatego, że od 7 stycznia 2016 roku odcięcie mediów będzie oznaczać popełnienie przestępstwa. I to zagrożonego wyłącznie karą pozbawienia wolności. 7 stycznia 2016 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 10 września 2015 roku zmieniająca Kodeks karny. Ta ustawa zmienia art. 191 Kodeksu karnego, poprzez dodanie nowego tak zwanego typu czynu zabronionego. Oznacza to, że od tej chwili pewne zachowania będą traktowane jako przestępstwo.
Do art. 191 Kodeksu karnego zostanie dodany art. 191 §1a, który brzmi następująco:
Art. 191 Kodeksu karnego
§ 1.Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.
§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego. po informowałem o tym prawnika Pana Koryckiego lecz ten po prostu mnie wyśmiał i powiedział że przyjdą i to wyłączą czy mi się podoba czy nie Przepis ten wprost penalizuje wszelkie zachowania właścicieli lokali, które w sposób pozbawiony kontroli sądowej godzą w prawo lokatora do korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego. I nieważna w omawianym przypadku jest okoliczność, czy lokator płaci za mieszkanie, czy nie płaci, czy tez umowa najmu uległa zakończeniu – w tym wypadku dla ustawodawcy ważny jest sam prosty fakt, że nadal korzysta z przymiotu lokatora, któremu nie można utrudniać korzystania z lokalu. proszę mi powiedzieć czy wszystkie rzeczy które czytam na blogach bardzo dobrych prawników to prawda czy takimi argumentami mogę się obronić przed właścicielem?
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.