Pytanie z dnia 29 sierpnia 2016
Witam nie wiem czy zajmujecie takimi sprawami. Odwiesili wyrok mojemu konkubentowi. Z informacji jakie mam: Uchylil sie od spotkania w marcu z kuratorem (przebywal wtedy w anglii w pracy- nie wiem czy moze wyjezdzac za granice) dostal pismo od kuratora nie widzialam go jeszcze. W czwartek zadzwonil do kuratora i umowil sie z nim na spotkanie w piatek o godzinie 10tej. Po 9tej wpadla policja i zabrala go na posterunek. Zadzwonil do mnie z komurki i powiedzial ze odwiesili mu wyrok i idzie siedziec na 8miesiecy. Aktualnie znajduje sie w Złotowie. Rozmawialam z wychowawca przez telefon i wiem tylko tyle ze jest juz traktowany jako osadzony a nie aresztowany tymczasowo. Nie znam sie na prawie a wszystko nie trzyma mi sie kupy. Prosze o jakikolwiek zarys takich spraw. Czy ja nie jestem oszukiwana? Moj chlopak zostal skazany za pobicie jego wyrok to poltora roku w zawieszeniu na 5 lat, pomiejszony do 8 miesiecy odsiadki za dobre sprawowanie i kontakt z kuratorem w ubieglych latach. Mieszkamy w Szamocinie. Zatrzymala go policja z Chodziezy. Z gory dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.
Ernest Mocarski Adwokat
Kancelaria Adwokacka Ernest Mocarski
Przasnyska 11A, lok. 248, 01-756 Warszawa
Szanowna Pani, w prawie karnym rzeczywiście istnieje tak zwana instytucja zarządzenia wykonania kary w zawieszeniu, co spotkało Pani konkubenta. Co do zasady Sąd czasami "MUSI" zarządzić wykonanie kary, a czasami "MOŻE". Sąd "MUSI" to zrobić m.in., gdy skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne itp. Z Pani opisu wynika, iż Sąd "Mógł" "odwiesić" karę z uwagi na niewykonywanie dozoru przez Pani Konkubenta (brak kontatku z kuratorem). Bardzo możliwe było również,iż to kurator sądowy złożył taki wniosek. Z Pani opisu wynikałoby, że właśnie tak było. Jednakże, aby odwiesić karę Sąd musiał wydać postanowienie na posiedzeniu, które następnie musiałoby być prawomocne. Jeżeli Pani konkubent nie był na takowym posiedzeniu, to powiinien listem poleconym otrzymać przedmiotowe postanowienie i wtedy w terminie 7 dni miał prawo złożyć zażalenie. Jeżeli Pani konkubent przebywał za granicą to bardzo możliwe, że taka przesyłka była kierowana na adres, który Sąd znał oraz adres, który posiadał kurator. Z Pani opisu należałoby przyjąć, że Postanowienie jest już prawomocne. Dlaczego odwieszono Pani Konkubentowi karę może zależeć również od obowiązki, jakie zostały nałożone na Pani konkubenta w Wyroku skazującym. Oszukiwana Pani raczej nie jest, a napewno nie przez organy ścigania. Nie jestem też pewien, co znaczy "pomniejszony do 8 miesięc", możliwe, że Pani Konkubent odsiedział kiedyś 2 miesiąc. Osobiście radzę udać się do adwokata znajdującego się w Pani miejscowości i przedstawić mu przedmiotową sprawę. Będzie Pani mogła upoważnić go do reprezentowania Pani Konkubenta, a on będzie miał możłiwość zapoznania się z aktami oraz spotkania z Pani konkubentem, co pozwoli wyjaśnić dokładnie okoliczności sprawy i następnie podjąć odpowiednie kroki prawne. Z wyrazami szacunku adwokat Ernest Mocarski
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Pani konkubent został skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowy zawieszeniem jej wykonania. Również wskazała Pani, że sąd w okresie próby oddał Pani konkubenta pod dozór kuratora. Zgodnie z art. 75 § 2 k.k. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku. Wobec tego, jeżeli Pani narzeczony nie stawiał się u kuratora sąd miał możliwość zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności (tzw. odwieszenie zawieszonej kary). Takie postanowienie zapewne zostało wysłane na adres zamieszkania Pani narzeczonego w Polsce, jednak na skutek jego nieodebrania uprawomocniło się. Zgodnie z przepisami prawa odwieszenie kary pozbawienia wolności skutkuje osadzeniem w zakładzie karnym. Tymczasowe aresztowanie jest stosowane przed wydaniem wyroku. Jest to środek karny, który ma uniemożliwić podejrzanemu/oskarżonemu utrudnianie toczącego się postępowania karnego, więc ma ono inny cel niż odbywanie kary. Zgodnie z powyższym przedstawiony przez Panią stan faktyczny jest możliwy i Pani narzeczony mógł zostać osadzony w zakładzie karnym, w sytuacji kiedy została mu odwieszona kara pozbawienia wolności.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.