Pytanie z dnia 04 sierpnia 2017

Witam. Niedawno zmarł moj brat. Jego żona chce podzieleć majątek na pół między nią a jego rodzicami.Chce sprzedac wszystkie jego rzeczy. Zaznaczam że małżenstwo trwało 2 tyg. Czy ma prawo do rzeczy kupionych za kawalera?

Witam. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Jeżeli brat nie pozostawił testamentu, w którym powołaby określonych spadkobierców do spadku, zastosowanie moją reguły ustawowe. W pierwszej kolejności na podstawie ustawy do spadku powołani są: dzieci spadkodawcy i małżonek spadkodawcy. Jeżeli spadkodawca nie ma dzieci, spadek przypada małżonkowi spadkodawcy oraz rodzicom spadkodawcy. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, wynosi 1/2 spadku, a udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi 1/4 całości spadku. Natomiast w skład spadku co do zasady wchodzą prawa i obowiązki majątkowe istniejące w chwili śmierci spadkodawcy, czyli to co spadkodawca posiadał (np. kupione nawet przed ślubem mieszkanie). Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Z poważaniem, Ewa Rybarczyk, radca prawny.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 sierpnia 2017 13:22 Zmodyfikowano dnia: 10 sierpnia 2017 12:54 Obejrzało: 357 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, gdyby doszło do rozwodu to mieszkanie czy znajduące się w nim wyposażenie kupione przez Pani brata przed zawarciem związku małżeńskiego nie wchodziłoby do majątku wspólnego. W tym przypadku gdy brat zmarł sytuacja wygląda inaczej. W przypadku gdy nie ma dzieci, owdowiały małżonek dziedziczy tylko połowę spadku. Drugą połowę dziedziczą rodzice i rodzeństwo zmarłego małżonka. Zapraszam do kontaktu Magdalena Kryńska

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 sierpnia 2017 09:37 Zmodyfikowano dnia: 5 sierpnia 2017 09:37 Obejrzało: 346 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.