Pytanie z dnia 18 lipca 2018

Witam. Od 4 lat jestem po rozwodzie bez orzekania o winie. Z tego małżeństwa mam córkę na którą mam alimenty 600 zł. Od 3 lat mam orzeczenie o niepełnosprawności. Czy mogę zarzadac od bylego meza alimentów?

Dzień dobry, jak najbardziej może Pani wnieść o zasądzenie od byłego małżonka alimentów na swoją rzecz wykazując, że znajduje się Pani w niedostatku. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu kancelaria@wroclaw-adwokat.pl Pozdrawiam, adw. Anna Szirch

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 lipca 2018 13:12 Zmodyfikowano dnia: 19 lipca 2018 13:12 Obejrzało: 425 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Proszę Panią jeżeli chodzi o kwestię alimentów na rzecz byłego małżonka w przypadku braku orzekania o winie przy rozwodzie to reguluje tą kwestię art. 60 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z treścią tego przepisu małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Wobec tego aby uzyskać alimenty od byłego małżonka musi Pani wykazać, że znajduje się Pani w niedostatku. Następnie sąd będzie badał jakie są Pani usprawiedliwione potrzeby (które powinna Pani opisać w pozwie i wskazać ile pieniędzy potrzeba na ich zaspokojenie) i porówna to z możliwościami zarobkowymi i majątkowymi Pani byłego męża (jeżeli ma Pani wiedzę na ten temat również warto o tym napisać – szczególnie jak były mąż ma spore dochody/majątek). Po takim procesie myślowym sąd określa wysokość ewentualnych alimentów. Proszę pamiętać również treści o § 3 w/w przepisu, który mówi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni. Przepis ten wskazuje na dwa przypadki wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego byłego małżonka tj. zawarcie przez Panią nowego małżeństwa oraz upływ pięciu lat od rozwodu. Nie wiem czy zawarła Pani ponownie związek małżeński. Napisała Pani, że jest 4 lata po rozwodzie więc obowiązek alimentacyjny byłego męża jeszcze nie wygasł w rozumieniu w/w przepisu. Wobec tego w celu dochodzenia od byłego małżonka alimentów powinna Pani złożyć do sądu pozew o alimenty. Na marginesie powiem, że mogłaby Pani spróbować podwyższyć alimenty zasądzone na córkę. Podstawę prawną do takiego działania stanowi art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z treścią tego przepisu w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Nie wiem na jakiej podstawie córka otrzymuje alimenty od męża (domyślam się, że może to wynikać z wyroku rozwodowego), ale jeżeli od czasu ustalenia tych alimentów nastąpiła istotna zmiana stosunków to córka (reprezentowana przez Panią) mogłaby wnieść pozwem o podwyższenie alimentów. Zmiana stosunków, o której mowa w/w przepisie mogłaby polegać np. na zmniejszeniu się Pani (jako matki) możliwości zarobkowych i majątkowych (uzyskanie przez Panią orzeczenia o niepełnosprawności) oraz zwiększeniu się usprawiedliwionych potrzeb córki (np. w związku z dorastaniem dziecka wzrosły koszty jego utrzymania).

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 sierpnia 2018 12:07 Zmodyfikowano dnia: 7 sierpnia 2018 20:58 Obejrzało: 416 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.