Pytanie z dnia 05 października 2016
Witam. Odwołałam się od decyzji ZUS który nie przyznał mi renty rodzinnej po byłym mężu. Właśnie wróciłam z sądu i jestem w szoku. Sędzia oznajmił, że rozprawa nie może się odbyć dzisiaj, że mam czekać na wezwanie dotyczące badania przez orzecznika ZUS. Pytam po co? Dowiadywałam się jakie przesłanki mam spełnić aby starać się o rentę po byłym mężu i nigdzie nie ma mowy o jakimś badaniu. Przecież nie staram się o rentę z tytułu niezdolności do pracy tylko o rentę po byłym. Mąż zmarł w styczniu 2010r. syn do dzisiaj pobiera rentę po ojcu ( w lutym skończył 22 lata, ale nadal się uczy), a ja w czerwcu 2015 r. skończyłam 50 lat. Muszę zaznaczyć, że były małżonek wspierał mnie finansowo cały czas od rozwodu, na co mam pokwitowania i zeznania świadków. Proszę o pomoc w jakim celu mam stanąć przed lekarzem orzecznikiem ZUS ?
Sąd nie skierował Pani do lekarza orzecznika ZUS lecz zapewne powołał dowód z opinii biegłego na okoliczność ustalenia czy w chwili śmierci męża była Pani niezdolna do pracy lub czy stała się Pani niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci. Wynika to z tego, że nie każdej wdowie przysługuje prawo do renty rodzinnej. Zgodnie z przepisami wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli: 1. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo 2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej 3. osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych powyżej.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, Zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli: 1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo 2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. 2. Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2. 3. Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony. W związku z powyższym Sąd najprawdopodobniej dopuścił dowód z opinii biegłego w celu ustalenia, czy w chwili śmierci męża spełniała Pani drugą przesłankę określoną w powołanym przepisie, tj., przesłankę niezdolności do pracy. Prawo do renty nabywa wdowa (małżonka rozwiedziona), która stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.