Pytanie z dnia 15 października 2018
Witam. Ojciec prowadzi własną działalność, chce mi przekazać darowizne w kwocie 50 tys, czy przelew może zostać dokonany z konta firmowego czy pieniądze muszą być wysłane z prywatnego na moje prywatne.?
Barbara Bieniasz Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Barbara Bieniasz
Warszawska 16 lok 9, 35-205 Rzeszów
Dzień dobry Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął długotrwały spór o opodatkowanie prawie 400 tys. zł otrzymanych przez syna od matki. Stwierdził, że prawo do ulgi daje wpłata na konto, musi jej jednak dokonać darczyńca, a nie sam obdarowany (sygnatura akt II FSK 2967/11). Drugą ważną kwestia jest sprawa gdy pieniądze czy inne składniki majątku bądź prawa majątkowe są przekazywane pomiędzy rodzeństwem czy rodzicami a dziećmi. Wówczas faktycznie pełne zwolnienie z podatku od darowizny przysługuje. Trzeba jedynie pamiętać, aby o takiej darowiźnie powiadomić na czas urząd skarbowy obdarowanego (to on powinien dokonać takiego powiadomienia w ciągu 6 miesięcy od darowizny, a w przypadku darowizny pieniędzy dodatkowo trzeba ją potwierdzić przelewem bankowym bądź przekazem pocztowym), chyba że sama umowa przyjmie formę aktu notarialnego. Sytuacja komplikuje się, gdy obdarowani pozostają w związkach małżeńskich - tzn. zerowa grupa podatkowa, czyli dająca prawo do pełnego zwolnienia z podatku: małżonek, wstępni, zstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Nie ma w grupie szwagierki, bratowej, szwagra, synowej czy zięcia. Często o tym zapominamy, zaś brak odpowiedniego skonstruowania umowy prowadzi do problemów finansowych. Jeżeli bowiem dla przykładu rodzice przekazują darowiznę swojemu dziecku oraz jego małżonkowi do majątku wspólnego - dziecko korzysta z pełnego zwolnienia od podatku ale jego małżonek już nie. Może on wprawdzie skorzystać z innych ewentualnych ulg i zwolnień, ale nie z tego przewidzianego dla najbliższej rodziny.
Podziękowałeś prawnikowi
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, nie ma to zasadniczo znaczenia, można dokonać przelewu z obu tych kont (w działalności gospodarczej majątek "firmowy" i majątek "osobisty" są ze sobą tożsame). Nie rozróżnia tego też ustawa o podatku od spadków i darowizn. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.