Pytanie z dnia 23 maja 2017
Witam Państwa
Na imię mam Ewa . Mam pytanie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a mianowicie chodzi o
1. Przejście z renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na rentę rodzinną w zbiegu z rentą socjalną
2. Czy są przesłanki do złożenia kasacji od wyroku II Instancji w sprawie uznania prawa do renty socjalnej, jeżeli tak to na podstawie jakich przepisów prawnych?
3. Jeżeli niema podstaw do złożenia kasacji, to czy po przyznaniu mi przez II instancję renty rodzinnej i uprawomocnieniu się wyroku będę mogła ponownie złożyć wniosek o rentę socjalną w zbiegu z rentą rodzinną - na mocy art. 9 ustawy o rencie socjalnej?
Opis sprawy:
Od wczesnego dzieciństwa jestem osobą niepełnosprawną. Naukę na poziomie zasadniczym ukończyłam w czerwcu 1987 roku, a następnie już pracując w Spółdzielni Inwalidzkiej (od października 1987 roku) w latach 1988-1991 uczęszczałam do Liceum Ekonomicznego dla pracujących - mam wówczas 23 lata. Od grudnia 1987 posiadam orzeczenie wydane przez Komisję ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia zaliczające mnie do II grupy inwalidzkiej z tytułu uszkodzonego narządu ruchu. W powyższym orzeczeniu Komisja uznała, że moje kalectwo powstało przed 16 - tym rokiem życia i jest trwałe Nie pobieram z tego tytułu renty ponieważ nie mam lat pracy. Po uzyskaniu 10-co letniego stażu pracy w warunkach specjalnych - według orzeczenia KIZ z 1987 r. złożyłam do ZUS-u wniosek o przyznanie mi renty inwalidzkiej. Od września 2000 roku pobieram rentę początkowo z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a od czerwca 2005 roku z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - na stałe.
W listopadzie w 2012 roku zmarła mi mama. W związku z zaistniałą sytuacją złożyłam do swojego oddziału ZUS wnioski o rentę rodzinną i socjalną. Lekarz Orzecznik uznał że mam prawo do renty socjalnej - uznając, że naruszenie sprawności organizmu powstało przed 18 - tym rokiem życia tj. przed 1 września 1986 roku (wówczas mam 18 lat), a odmówił prawa do renty rodzinnej uznając, że całkowita niezdolność do pracy nie powstała przed 16 rokiem życia ani w trakcie nauki do 25 roku życia, czyli po ukończeniu nauki w szkole tj. po 1 września 1986 r.- wówczas mam 18 lat ZUS na tej podstawie wydał dwie odmowne decyzje powołując się przy - rencie socjalnej na art. 7 ustawy o rencie socjalnej, a w przypadku renty rodzinnej na art. 65 w związku z art. 68 ust. 1, 2. Od powyższych decyzji ZUS odwołałam się, a Komisja odwołująca podtrzymała w mocy wydane przez ZUS decyzję.
W związku z faktem, iż Komisja odwołująca podtrzymała w mocy decyzję ZUS złożyłam pozew do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sąd przyjmując mój pozew rozdzielił moją sprawę na dwa odrębne postępowania - oddzielnie o rentę socjalną - sygn. akt 2608/13 oraz oddzielnie o rentę rodzinną - sygn. akt. 2585/13. W pierwszej kolejności zastała rozpatrzona sprawa o rentę socjalną, która została już zakończona w II instancji - czyli Apelacja podtrzymując wyrok I instancji odmawiający mi prawa do renty socjalnej. z powodu pobierana renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (na mocy art. 7). Teraz mogę złożyć kasację od powyższego wyroku II Instancji. Natomiast sprawa o rentę rodzinną jest zakończona na moją korzyść w I instancji. Mam przyznaną rentę rodzinną od dnia złożenia wniosku tj. od grudnia 2012 roku do końca grudnia 2017 roku. Niestety ZUS od tego wyroku się odwołał i obecnie czekam na wyznaczenie terminu w Sądzie Apelacyjnym.
Bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji o ewentualnej kasacji wyroku dotyczącego przyznania mi prawa do renty socjalnej.
Za udzieloną pomoc z góry serdecznie dziękuję.
Z poważaniem
Ewa
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.