Pytanie z dnia 12 listopada 2018
Witam.
Planujemy z żoną kupić mieszkanie w Polsce od babci żony. Od kilku lat mieszkamy i rozliczamy się za granicą, tutaj też wzięliśmy ślub po którym żona wzięła moje nazwisko, wszystkie zagraniczne dokumenty ma zmienione na nowe imie. Ślub i zmiana nazwiska nie zostały jeszcze nigdzie zgłoszone w Polsce, tam wszystkie dokumenty są nadal na nazwisko panieńskie. Teraz może opiszę sytuacje nieruchomości. Mieszkanie należy do babci żony, która jest jedynym właścicielem po śmierci dziadka od 13 lat. Dodam że z tego co udało nam się dowiedzieć to dzieci babci zrzekły się praw do mieszkania na rzeczy babci po śmierci dziadka. Babcia chce nam sprzedać mieszkanie bez wciągania w to banku i brania kredytu. Zgodziła się na przedpłatę i spłaty pozostałej kwoty w comiesięcznych ratach. Oczywiście chcemy żeby mieszkanie było wspólne, pół na pół, na żone i na mnie. Zależy nam na czasie ponieważ jest u nas jeszcze 2 tygodnie teściowa której chcemy udzielić pełnomocnictwa do zakupu nieruchomości i załatwienia wszelkich formalnośći. Po drodze nasunęło nam się kilka pytań:
1. Czy sprawę utrudnia fakt że żona ma w USA nowe nazwisko? Czy wszystko będzie załatwiane na panieńskie nazwisko znajdujące się na polskich dokumentach?
2. Czy możemy dokonać zakupu bez zgłaszania ślubu w Polsce i bez zmiany polskich dokumentów? Czy nawet bez zgłaszania zawarcia małżeństwa - mieszkanie jest nadal traktowane jako zakup po ślubie?
3. Do zakupu użyjemy pieniędzy z konta w USA, czy nie będzie to się wiązało z dodatkowymi opłatmi i problemami?
4. Czy w tym przypadku, jeśli babcia jest właścicielem mieszkania dłużej niż 5 lat, nie będzie wymagany podatek od sprzedaży, będzie to jedynie 2% do zapłaty przez nas?
5. Chcemy żeby w razie śmierci babci raty przeszły na spadkobiorców.
6. Jak najlepiej to zrobić w naszym przypadku?
Dziekuje
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, odpowiadając na Pana pytanie, najlepiej byłoby zdecydowanie przeprowadzić transkrypcję aktu małżeństwa, zmienić Państwa akty stanu cywilnego w Polsce i na tej podstawie uzyskać nowe dokumenty. Ta procedura jednak dość długo trwa (musi mieć Pan akt małżeństwa z apostillem i tłumaczeniem przysięgłym). Jeśli chodzi o zakup i pełnomocnictwo dla teściowej, należy odnotować, że pełnomocnictwo muszą Państwo zawrzeć przed notariuszem. I tu pojawia się problem, bo notariusz musi stwierdzić tożsamość stawających do aktu na jakiejś podstawie. Czy żona posiada jakikolwiek dokument zaświadczający o jej aktualnym nazwisku? Jeśli nie, szczerze mówiąc, nie wiem, jak notariusz podejdzie do tej kwestii. Trzeba skontaktować się bezpośrednio z notariuszem. Być może wystarczy mu dotychczasowy dowód/paszport, o ile są ważne. Jeśli notariusz zgodzi się na takiej podstawie spisać akt notarialny, moim zdaniem nie powinno to stanowić problemu na dalszych etapach, w szczególności do przyjęcia, że nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego czy ujawnienia nowych danych w KW. Jeśli Babcia jest właścicielem mieszkania dłużej niż 5 lat, nie będzie naliczony podatek dochodowy. Tylko PCC. Jeśli zawrą Państwo wiążącą umowę, w której zobowiązują się Państwo do płacenia rat babci w zamian za mieszkanie, to ta wierzytelność wejdzie do spadku. Jeśli chodzi o fakt dokonania zakupu za pieniądze z USA, to tę kwestię dobrze opisano tutaj: http://poland.us/strona,5,17641,0,fiskus-w-polsce-weryfikuje-zakup-mieszkania-przez-polakow-z-usa.html Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Katarzyna Maria Korgól Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Maria Korgól
Więckowskiego 2/10, 70-411 Szczecin
Sprawa wymaga analizy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.