Pytanie z dnia 06 marca 2018
Witam,
Po śmierci rodziców ze starszym rodzeństwem odziedzczyliśmy po 1/3 dwie nieruchomości tj.dom rodzinny oraz letniskowy.W domu rodzinnym zostałam ja wraz z bratem. Brat zaczął utrzymywać znajomość z kolegą starszym od siebie.Pierw spotykali się sporadycznie a od tamtego roku prawie codziennie po kilka godzin w naszym domu zajmując przestrzeń wspólną.Dochodzi do tego spożywanie alkoholu przez nich i to raczej w dużej ilości choć nigdy nie wprowadzili się w stan nietrzeżwości. (przynajmniej ja tego nie zaobserwowałam).Brat uzyskuje wysoką rentę po ojcu którą w niewyjaśniony sposób co miesiąc roztrwania.Sam się przyznał iż co tydzien kilka złotych daje koledze.Kolega nie pracuje.Utrzymuje go mama.Nadmienię iż u brata zdiagnozowano autyzm oraz upośledzenie umysłowe.Moje pytanie brzmi-Czy jest możliwość w jakiś sposób zabezpieczenia jednej i drugiej niruchomości tak aby np.brat nie przepisał coś swemu koledze oraz aby nie mógł go zameldować i ograniczyć spotkania ich w domu rodzinnym?
Michał Bukowski Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Bukowski
Al. IX Wieków Kielc 6/34, 25 - 516 Kielce
Sprawa skomplikowana, najprościej spróbować ubezwłasnowolnić brata. Proszę pamiętać, że w przeciwnym razie może swoim udziałem rozporządzać jak chce. Może Pani też wystąpić o zniesienie współwłasności.
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Okoniewski Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Michał Okoniewski
Królowej Jadwigi 25/1, 64-100 Leszno
Dzień dobry, z tego co Pani opisała, to Pani brat jest współwłaścicielem nieruchomości, w związku z czym może dysponować wyłącznie przysługującym mu udziałem. Jedyny sposób, aby uniemożliwić mu dysponowanie swoją częścią, to ubezwłasnowolnienie, z uwagi na dysfunkcje umysłowe.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.