Pytanie z dnia 21 września 2018
Witam
Podpisałam z klientem umowę o wykonanie mebli. Klient dał zaporowy termin umowy. Umowa została wykonana przed terminem.
Klient zapłacił część wynagrodzenia. Pomimo zaporowego terminu wykonaliśmy umowę przed czasem, ponieważ klient nalegał na to.
W momencie odbioru mebli, klient nie deklarował ani płatności ani odbioru mebli. Dostał termin regulowania wystawionej fv oraz zabrania mebli z terminem 3 dni. Ustnie zgodził się na takie działania. W dniu odbioru mebli rozmyślił się mówić, że inwestor przesunął mu termin odbioru mebli. Klient dostał informację, że możemy magazynować mu meble ale odpłatnie. Klient nie chciał się zgodzić na opłatę za magazynowanie. Dostał więc jeszcze jeden dzień na zabranie mebli. Nie odezwał się na ta propozycję. Opłaty za magazynowanie zostały mu doliczone. Klient chce w przysżłym tygodniu odebrać meble, ale nie chce regulować żadnych dodatkowych kosztów poza wystawioną fv oraz odsetkami ustawowymi za okres zwłoki. Wypiera się akceptacji kosztów magazynowania. Ja informowałam klienta dwukrotnie o tym, że umowa została zakończona poprzez zrealizowanie dzieła, wyznaczyłam termin odbioru mebli, poinformowałam o dodatkowej usłudze w postaci magazynowania i związanych z tym dodatkowych kosztach, które będa doliczane w momencie zwłoki w odbiorze mebli (umowa nie obejmowała tego rodzaju uslugi w ramach umowy). Klient nie decydował się na koszty magazynowania, mebli jednak nie odbierał. Klient chce uregulować płatność przed odbiorem wraz z odsetkami ale bez magazynowania, więc określiłam, że nie wydam mu mebli, bez uregulowania wszelkich zobowiązań przez niego. Klient stwierdził, ze z dniem opłacenia fv za meble, będę zmuszona wydać mu meble inaczej mnie pozwie o przywłaszczenie sobie jego wlasności. Jak domagać się uzyskania platności za dodatkowa usługę w postaci magazynowania, którą wykonałam dla klienta, za którą również będę miała wystawioną fv kosztową bez konieczności pójścia do sądu po nakaz zapłaty.
Postawa klienta świadczy o tym, że nie bedzie chciał przyjąć żadnej dodatkowej fv poza fv bazową i fv za odsetki ustawowe?
Czy mogę najpierw uregulować fv za odsetki ustawowe i magazynowe a potem domagać się dopłaty brakującej kwoty do fv głównej pod rygorem nie wydania zamówionego towaru? Czy też jedynym rozwiązaniem jest pójście do sądu o zapłatę usługi dodatkowej w postaci magazynowania mebli wraz z odsetkami od nieterminowej płatności fv. (nie ukrywam, że zależy mi szybkim rozwiązaniu problemu a nie chodzenie po sądach i czekanie na odzyskanie należności przez kolejne miesiące)
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, dla oceny sytuacji konieczne jest zapoznanie się z umową oraz wszelką korespondencją z klientem i ustalenie czy w ogóle ma Pani podstawy do dochodzenia roszczeń za magazynowanie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Niestety, skoro nie zawarła Pani w umowie usługi magazynowania, to nie może Pani teraz realizować prawa zatrzymania mebli do czasu zapłaty dodatkowych kosztów. Natomiast może Pani dochodzić odszkodowania z powodu nieodebrania mebli w terminie. Jeśli klient nie zgadza się na jego zapłatę, to nie pozostaje nic innego, jak droga sądowa. Należy wysłać do klienta dodatkową fakturę listem poleconym za potwierdzeniem odbioru z pismem uzasadniającym żądanie odszkodowania. Przyda się podczas dochodzenia swoich praw w sądzie. Pytanie, czy warta skórka za wyprawkę? Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.