Pytanie z dnia 31 października 2018

Witam posiadam mieszkanie komunalne i chcę kupić mieszkanie od kolegi za rozsądne pieniądze czy mogę mieć mieszkanie łasnościowe jak to zrobi ć aby było zgodne z prawem, ewentualnie przepisać mieszkanie na mamę i w razie śmierci wpisać w akt notarialny że mieszkanie przechodzi na mnie proszę o doradzanie w tej sprawie z góry dziękuję

Szanowny Panie, jeżeli czynsz z tytułu najmu lokalu komunalnego należny gminie jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, to gmina może wypowiedzieć najemcy umowę z powodu posiadania tytułu do innego lokalu (np. własnościowego) pod warunkiem, że: po pierwsze, ten inny lokal położony jest w tej samej miejscowości; po drugie, lokalu tego najemca może używać; po trzecie, lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego (art. 11 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).Przez lokal zamienny należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni. Jeśli powyższe przesłanki wyłączają Pana możliwość co do posiadania lokalu własnościowego, przedstawiamy również inną możliwość. Wydaje się, łatwiejszym sposobem, pozostaje kupno przez Pana matkę mieszkania, którym jest Pan zainteresowany (w formie aktu notarialnego) oraz zapewnienie sukcesji tego lokalu przy spadkobraniu. Również jest tutaj sugerowany akt notarialny przy sporządzaniu testamentu oraz zawarcia tzw. zapisu windykacyjnego. W takiej sytuacji wciąż pozostanie Pan najemcą mieszkania komunalnego, zaś Pana matka właścicielem mieszkania własnościowego, którego docelowo mógłby Pan używać. Kancelaria nie ma jednak wystarczających wiadomości co do okoliczności sprawy, a powyższa porada jest oparta jedynie o regulację oraz hipotetyczną sytuację, która może wystąpić.

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 października 2018 11:30 Zmodyfikowano dnia: 31 października 2018 11:30 Obejrzało: 348 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeśli oba lokale są w tej samej miejscowości, to nie ma Pan prawa do posiadania lokalu komunalnego i prywatnego. Gmina mogłaby szybko to wychwycić przy zgłoszeniu się do opodatkowania lokalu. Radze go kupić na mamę. Tylko proszę zadbać aby miała na to oficjalnie pieniądze, np. robiąc jej darowiznę lub może lepiej pożyczkę na czas nieokreślony. Co do rozporządzenia lokalem na wypadek śmierci to mama musiałaby sporządzić testament. radziłbym też zabezpieczyć spłatę pożyczki na hipotece lokalu, wtedy będzie miał Pan pierwszeństwo zaspokojenia.

Odpowiedź nr 2 z dnia 31 października 2018 18:05 Zmodyfikowano dnia: 31 października 2018 18:05 Obejrzało: 345 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.