Pytanie z dnia 19 stycznia 2021

Witam,
posiadam wraz z żoną mieszkanie, które było wzięte na wspólny kredyt hipoteczny. Mieszkanie kupiliśmy w 2016r, a nasza małżeńska wspólność majątkowa trwa od 2015r.
W roku 2020 otrzymałem od moich rodziców znaczną darowiznę pieniężną (zgłoszoną do US), która była tylko na mnie spisana bez żony. Darowiznę tę otrzymałem na moje indywidualne konto w banku, które nie jest kontem wspólnym z żoną, a darowizna ta pozwoliła spłacić cały pozostały kredyt hipoteczny. Nadpłatę kredytu (spłatę całego pozostałego) też sam inicjowałem w banku (włącznie z tytułami przelewów nadpłaty, które jednoznacznie określają, że to ja nadpłacam kredyt otrzymaną darowizną). Czyli spłaciłem kredyt "swoim majątkiem osobistym" (darowizną).

Teraz z żoną chcemy się wspólnie przeprowadzić do nowego miejsca (w 2021 roku), a ja chcę jednocześnie aby ta wykonana już nadpłata (darowizną) nadal leżała tylko w moim "majątku osobistym", nie chcę tej darowizny "uwspólniać".

Pytanie - czy, teraz w trakcie sprzedaży mieszkania, notariusza powinienem poinformować - aby w akcie notarialnym wpisał, że kwotę jaką już wpłaciłem ze swojego majątku osobistego na spłatę wspólnego kredytu (cała darowizna) powinienem w tej samej kwocie otrzymać z powrotem na moje konto osobiste (na te samo konto na które otrzymałem darowiznę od rodziców)? Celem jest nie uwspólnianie tej darowizny, ma to być nadal mój majątek osobisty.


Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dokumencie sprzedaży mieszkania i zakupu nowego mieszkania wskazać, jaka część pokrywana jest z majatku osobistego stron. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 stycznia 2021 10:47 Zmodyfikowano dnia: 20 stycznia 2021 10:47 Obejrzało: 294 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.