Pytanie z dnia 15 listopada 2018

Witam, potrzebuje się poradzić, ponieważ mam taką sytuację: wczoraj byłam u chirurga szczękowego wyrwać siódemkę, po zrobieniu zdjęcia okazało się że w zębie obok (był leczony kanałowo u innego stomatologa) są dwa ciała obce prawdopodobnie złamany pilnik lub igła, dodatkowo jest duży ropiejący obrzęk nad tym zębem. Dostałam skierowanie do szpitala na dokładane badanie tego zęba. Moje pytanie- czy mam prawo starać się o jakieś odszkodowanie/zadośćuczynienie od tego stomatologa, który leczył mi tego zęba? Czy są jakieś paragrafy na ta konkretna sytuację? Koszty leczenia oraz wszystkie wydatki z tym związane są ogromne. Juz nie wspomnę o bólu psychicznym Dodam że ząb był leczony prywatnie.
Z góry bardzo dziękuję.

Dzień dobry, może Pani starać się odszkodowanie i zadośćuczynienie od u stomatologa u którego ząb leczony był kanałowy na podstawie art. 444 i 445 kodeksu cywilnego. Treść tych przepisów poniżej: Art. 444. § 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. § 2. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. § 3. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa. Art. 445. § 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. § 2. Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu. § 3. Roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców tylko wtedy, gdy zostało uznane na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego. Pozdrawiam, adwokat Kamil Wasilewski

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 listopada 2018 11:51 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2018 11:51 Obejrzało: 777 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jak najbardziej jest możliwość starania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Oczywiście warunkiem jest popełnienie przez tego lekarza błędu medycznego (co do zostawienia narzędzia nie powinno być problemu z uznaniem błędu, co do obrzęku na pewno będzie musiał się wypowiedzieć biegły). Pierwszy krok to wezwanie do lekarza (lub placówki medycznej, w której zatrudniony jest lekarz). Następnie - po uzyskaniu informacji o ubezpieczycielu - należy zgłosić szkodę u ubezpieczyciela. Dokumentacja medyczna zostanie sprawdzona przez biegłego, zapewne odbędzie się też badanie. Biegły wyda opinię, na podstawie której ubezpieczyciel wypłaci lub odmówi wypłaty odszkodowania. Później pozostaje droga sądowa i pozew o zapłatę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 listopada 2018 12:03 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2018 17:21 Obejrzało: 777 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Jest możliwość ubiegania się o odszkodowanie/zadośćuczynienie. Co, do zasady: - art. 415 kodeksu cywilnego: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. - art. 444 k.c.: § 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. § 2. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. § 3. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa. - art. 445 k.c.: § 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. § 2. Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu. § 3. Roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców tylko wtedy, gdy zostało uznane na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego. W pierwszej kolejności powinna Pani uzyskać informacje o ubezpieczycielu i do niego skierować swoje roszczenia.

Odpowiedź nr 3 z dnia 16 listopada 2018 12:33 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2018 12:33 Obejrzało: 776 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.