Pytanie z dnia 06 sierpnia 2018
Witam. Pracowałam przez miesiąc na umowę zlecenie. Po skończonej pracy pracodawca przesłał mi wypłatę jak się okazało 2x więcej niż powinien. Po dwóch miesiącach upomniał się o te pieniądze wysyłając pismo do banku o zwrot tych środków. Czy muszę je odsyłać? Jeśli tak to czy całe od razu?
Jan Jarzyński Radca prawny (Od 2013)
Kancelaria Prawna Jarzyński & Wspólnicy Sp.k.
Stary Rynek 81, 61-772 Poznań
Otrzymała Pani tzw. świadczenie nienależne i powinna je Pani zwrócić. Od momentu kiedy ma Pani tego pełną świadomość, zasadniczo pozostaje Pani w tzw. zwłoce, czyli teoretycznie zleceniodawca mógłby jeszcze żądać od Pani zapłaty odsetek od momentu, gdy wstrzymuje Pani zwrot środków.
Podziękowałeś prawnikowi
Kamil Zahorski Aplikant (Od 2016)
Doradztwo Prawne Kamil Zahorski
Zygmunta Augusta 5/2, 31-504 Kraków
Szanowna Pani, w Pani przypadku mamy do czynienia z powstaniem po Pani stronie bezpodstawnego wzbogacenia w rozumieniu art. 405 kodeksu cywilnego. Rodzajem bezpodstawnego wzbogacenia jest świadczenie nienależne tj. takie, które zostało spełnione bez podstawy prawnej. Jak sama Pani wskazuje, taka sytuacja ma miejsce w Pani przypadku - zleceniodawca przelał na Pani kwotę dwa razy większą niż było to ustalone. Co do zasady jest Pani zobowiązana do zwrotu takiego świadczenia, jednakże proponowałbym również zweryfikowanie: - czy u zleceniodawcy wypłacane były premie, a jeśli tak to w jakiej wysokości oraz czy miała Pani podstawę, aby sądzić, iż dodatkowe wynagrodzenie stanowi taką premię (ewentualnie, czy umowa zlecenie przewidywała możliwość wypłaty premii), - w jaki sposób spożytkowała Pani otrzymaną nadpłatę tj. czy może uznać, iż już ją Pani zużyła. Bez konkretnej analizy dokumentów nie sposób wskazać wiążące rekomendacje, jednakże biorąc pod uwagę zarówno orzecznictwo sądów, jak również doświadczenie życiowe należy uznać, iż nie zachodzi żadna z powyższych sytuacji (jednak proszę to zweryfikować we własnym zakresie). W takiej sytuacji winna Pani zwrócić nadpłatę w terminie wskazanym przez zleceniodawcę w wezwaniu do zapłaty. Roszczenie o zwrot bezpodstawnego wzbogacenie jest bowiem roszczeniem bezterminowym i staje się wymagalne dopiero po wezwaniu dłużnika do jego spełnienia. Co do zasady powinna Pani jednorazowo zwrócić pełną kwotę, jednakże biorąc pod uwagę, iż zamierza Pani spełnić świadczenie dobrowolnie (bez długiej i, przynajmniej w pewnym zakresie, ryzykownej procedury sądowej) może Pani zaproponować rozłożenie świadczenia na raty
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.