Pytanie z dnia 11 września 2018
Witam. Pracuje na infolinii w banku. Chciałbym odejść z pracy i rozmawiałem z kierownikiem o możliwości odejścia za porozumieniem stron. Kierownik powiedział, że takiej praktyki w banku nie ma ponieważ przepisy wewnętrzne zabraniają takiego rodzaju wypowiedzenia. Czy jest to zgodne z kodeksem pracy? Praca w tym miejscu sprawiła, że nabawiłem się nerwicy i stanów lękowych. Czy jest możliwość pobrania zaświadczenia od lekarza i dołączenia go do wypowiedzenia?
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Zgodnie z art. 30 kp § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się: 1) na mocy porozumienia stron; 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem); 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia); 4) z upływem czasu, na który była zawarta. Przepisy wewnętrzne nie powinny wyłączać rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Niemniej - jak sama nazwa wskazuje- jest to porozumienie stron, a zatem pracodawca musi się na taką formę zakończenia stosunku pracy zgodzić. Skoro pracodawca zawarł taki wewnętrzny zapis - automatycznie się nie zgadza. Pozostaje zatem złożyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pracownik nie ma obowiązku podawania przyczyny złożenia takiego oświadczenia. R.pr. Anna Godlewska-Chorąziak kancelaria@agodlewskachoraziak.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, zasadniczo umowa zawsze może być rozwiązana za porozumieniem stron, pod warunkiem, że do tego porozumienia stron dojdzie... ;) jeśli pracodawca odmawia podpisania takiego porozumienia, nieistotne jest zasadniczo, jaki powód - i czy prawdziwy - poda. Nie można go "zmusić" do podpisania tego porozumienia. W omawianym przypadku, warto w takim razie zorganizować zaświadczenie od lekarza i rozwiązać umowę na podstawie art. 55 KP, zgodnie z którym Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.