Pytanie z dnia 11 kwietnia 2017

Witam.

Proszę napisać pod jakim art. Mogę złożyć wniosek do sądu powszechnego w związku z tym iż wierzyciel prowadząc przeciwko mnie sprawę egzekucyjna u komornika nie potwierdza w sposób celowy wpłat bezpośrednio na konto wierzyciela co za tym idzie nie zmniejsza się zadłużenie bo komornik musi otrzymać potwierdzenia wpłaty wysłane przez wierzyciela.

Jaki pozew można złożyć pod jakim art i o co rościć?

Taka osoba powinna złożyć powództwo przeciwegzekucyjne (opozycyjne) i oprzeć je na art. 840 par. 1 pkt 2 k.p.c. żądając pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalność w części co do spełnionego świadczenia. Powództwo składa się w sądzie właściwym miejscowo ze względu na siedzibę komornika i rzeczowo właściwym ze względu na wartość przedmiotu sporu. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 kwietnia 2017 13:26 Zmodyfikowano dnia: 11 kwietnia 2017 13:26 Obejrzało: 290 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Należy wytoczyć przed sąd rejonowy albo okręgowy ( decyduje wartość przedmiotu sporu, do lub powyżej 75 tyś zł ), w którego okręgu prowadzi się egzekucję, powództwo opozycyjne przeciwko wierzycielowi z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu prawomocnego rozpoznania pozwu ( tu należy uprawdopodobnić roszczenie zgłoszone w pozwie i wykazać, że brak zawieszenia spowoduje istotną szkodę ), na podstawie art. 840 KPC par 1 pkt 2, tj. po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło przez spełnienie egzekwowanego świadczenia w całości lub danej części. Jako wartość przedmiotu sporu należy wskazać kwotę egzekwowanego świadczenia w wysokości, która została zaspokojona przez dłużnika, gdyż od tej wartości pobiera się opłatę stosunkową 5% albo też można złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w całości, załączając oświadczenie ( strona Ministerstwa Sprawiedliwości ) o dochodach, stanie majątkowym i rodzinnym strony ubiegającej się o to zwolnienie. Jako dowody należy w pozwie wskazać i załączyć dokumenty potwierdzające spłatę długu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 kwietnia 2017 13:30 Zmodyfikowano dnia: 11 kwietnia 2017 13:30 Obejrzało: 289 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.