Pytanie z dnia 17 lipca 2017
Witam, proszę o informację czy opinia biegłego sadowego jest podstawa do wydania wyroku w sprawie. Babcia mojego męża zostawila trzy testementy, pierwszy na syna, który w tamtym czasie opiekowal (opieka polegala na tym, ze odwiedzal ja na weekend i bral od niej pieniadze) sie mama, kolejny na mame mojego meza, w chwili gdy mama mojego meza zachorowala poprosila o pomoc w opiece nad mama swoja siostre. Wtedy babcia zdecydowała, ze zmieni testament na obie corki a syna wydziedziczyla, poniewaz w okresie kiedy sprawowal nad nia "opieke" przywlaszczyl sobie czesc jej pieniędzy a kiedy babcia ich juz nie miala przestal sie nia opiekowac. Sprawa trafila do bieglego sadowego ktory podwazyl testamenty,poniewaz babcia leczyla sie na schizofrenię.Opinia jest chaotyczna i glownie polega na domniemaniach bieglego. Czy w tym przypadku sad podzieli majatek na trzy rowne czesci, czy bedzie takze bral pod uwage zeznania z ktorych wynika, ze syn babci czerpal tylko korzysci majątkowe i spadek mu sie nie nalezy. Watpie, zeby mozna bylo podwazyc opinie bieglego ale co jeszcze mozna zrobic w tej sprawie aby zgodnie z wola babci spadek otrzymaly obie siostry.
Daniel Rybarczyk Radca prawny (Od 2017)
Kancelaria Radców Prawnych Ewa Rybarczyk Daniel Rybarczyk Spółka Cywilna
Aleja Wolności 18/5, 62-800 Kalisz
Witam, poproszę o informację jakie postępowanie obecnie się toczy. Zapewne chodzi o stwierdzenia nabycia spadku? Opinię biegłego można podważać, wnosząc do niej zastrzeżenia, ale zwykle Sąd daje stronie postępowania termin na ustosunkowanie się do opinii, który biegnie od momentu doręczenia tej opinii. Jeśli opinia jest, Państwa zdaniem, chaotycznie napisana, można to niej wnieść zastrzeżenia. Pozostaje kwestia dziedziczenia, co jest kluczowe. Jeśli Sąd orzeknie, że wszystkie testamenty są nieważne, wtedy dojdzie do dziedziczenia ustawowego (abym mógł ocenić, kto wtedy mógłby dziedziczyć, potrzebuję kontaktu z Państwem i więcej informacji na temat spadkobierców- zachęcam do kontaktu mailowego). Sąd może także orzec, że jeden z testamentów jest ważny, dwa lub wszystkie - wtedy będzie również musiał ocenić na podstawie którego nastąpi dziedziczenie. Sprawa wydaje się nieco skomplikowana, a zatem doradzam Państwu skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika (radcy prawnego lub adwokata). Z poważaniem, Daniel Rybarczyk, radca prawny.
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Kuprewicz Radca prawny (Od 2013)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Kuprewicz
Wyspiańskiego 10/7, 60-749 Poznań
Dzień dobry, sprawy dotyczące stwierdzania nieważności testamentu w toku postępowań spadkowych są często problematyczne. Należałoby przeanalizować akta sprawy oraz dokumentację medyczna jaka została złożona. Opinię biegłego można podważyć, jednak i ją należy poddać analizie, aby wskazać konkretne argumenty - biegły ma w opinii wykazać, że spadkodawca w chwili sporządzania testamentu był w stanie wyłączającym świadome i swobodne powzięcie decyzji dot. przekazania majątku testamentem. Zachęcam do kontaktu - mam doświadczenie w tego typu sprawach sądowych, chętnie pomogę. Pozdrawiam, Anna Kuprewicz, radca prawny Poznań
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.