Pytanie z dnia 02 września 2018
Witam, proszę o odpowiedź na pytanie: jeżeli został wydany wyrok Sądzie Apelacyjnym w sprawie rozwodowej i wyrok w Sądzie Okręgowym Odwoławczym w sprawie o rozdzielczość majątkową, to czy przysługuje skarga od prawomocnego wyroku? Jeżeli tak to w jakim terminie się składa się skargę i czy musi wnieść adwokat czy można samemu wnieść i czy wnosi się za pośrednictwem Sądu Apelacyjnego do Sądu Najwyższego czy do Ministra Sprawiedliwości i Rzecznika Praw Obywatelskich. Dziękuję i pozdrawiam
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Art. 398(2) § 1 kpc: Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych - odnośnie postępowania w sprawie rozdzielności majątkowej. Art. 398(2) § 2 pkt 1 kpc: Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna także w sprawach: 1) o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania - odnośnie postępowania o rozwód.
Podziękowałeś prawnikowi
Joanna Rymarowicz Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokat Joanna Rymarowicz
Wielicka 250, 30-663 Kraków Kraków
Z opisanego przez Pana/Panią stanu faktycznego wynika, że obecnie są dwa prawomocne wyroki - zarówno orzekający rozwód, jak i rozdzielność majątkową. 1. W sprawie o rozwód nie przysługuje Panu/Pani prawo do wniesienia skargi kasacyjnej- możliwość jej złożenia jest wprost wyłączona przez kodeks postępowania cywilnego. 2. W sprawie o rozdzielność majątkową możliwość wniesienia skargi kasacyjnej jest uzależniona od tego czy wartość przedmiotu sporu przekracza 50.000,00 zł; -Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej (art. Art. 3985 . § 1 k.p.c.); -przy składaniu skargi kasacyjnej obowiązuje tzw. przymus adwokacko-radcowski, oznacza on iż skarga powinna być sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika- adwokata lub radcę prawnego, którzy powinni również reprezentować stronę w toku postępowania przed Sądem Najwyższym, a zatem nie może Pan samodzielnie wnieść skutecznej skargi.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.