Pytanie z dnia 23 października 2018
Witam
Proszę o pomoc w następującej sprawie.Byłam na obdukcji w szpitalu, zostałam pobita przez męża który ma problem alkoholowy. O obdukcji nie poinformowałam nikogo. Wczoraj się dowiedziałam od sąsiadki że o tym wszyscy wiedzą bo księgowa pracująca w szpitalu w którym byłam na obdukcji mieszkająca w naszym mieście zobaczyła to w papierach w szpitalu i to rozpowiedziała po mieście. Moje pytanie brzmi czy nie obowiązuje w takiej sytuacji tajemnica . Czy pracownik szpitala może takie sprawy rozpowiedzieć po ludziach.Chciałam napisać do szpitala skargę anonimowo ponieważ boje się że takie sprawy znowu wyjdą na jaw i wszyscy będą wiedzieć. Proszę o pomoc.
Kinga Konopelko Radca prawny (Od 2016)
Kancelaria radcy prawnego Kinga Konopelko
Podwale 37/38, 50-040 Wrocław
Absolutnie, takie zachowanie jest niedopuszczalne. Narusza ono bowiem nie tylko tajemnice związane z dokumentacją medyczną, ale także przepisy RODO. Obawiam się, że anonimowa skarga nie pomoże. Proszę zastanowić się nad skierowaniem oficjalnego pisma. Proszę jednak wcześniej rozważyć, w jaki sposób będzie Pani w stanie uprawdopodobnić sytuację, która Pani opisuje. Pozdrawiam, radca prawny Kinga Konopelko
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Doszło w tej sytuacji do naruszenia Pani dóbr osobistych, np. prawa do prywatności, do tajemnicy leczenia itd. Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia , dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.