Pytanie z dnia 20 października 2015

Witam,
proszę o poradę w sprawie zakupu używanego samochodu. Zakupiłam samochód w autokomisie. Przy zakupie samochód był sprawny, nic nie wskazywało na to aby się martwic. Wady widoczne określone przy zakupie oczywiście przyjęłam do wiadomości. Samochód bez problemu przeszedł przegląd techniczny gdzie stan został określony jako dobry ("nie powinien rozkraczyć się na drodze"). Po tygodniu użytkowania wychodza tzw wady ukryte, których nie mozna było stwierdzic przy zakupie typu uszkodzenie elektryki przy łaczeniu między kierownicą a resztą samochodu, błedy od silnika oraz poduszek powietrznych. Czy w związku z takimi problemami i sporymi kosztami naprawy mogę odstąpić od umowy kupna sprzedaży samochodu lub żadać zwrotu kosztów naprawy.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z Poważaniem

Wita, Pomimo tego,że rzecz była używana może Pan domagać się roszczeń z rękojmi od sprzedawcy, jeżeli wady nie są tego typu, że wynikają z normalnego używania rzeczy (są normalne dla samochodów z danego rocznika). Niezwłocznie po wykryciu wady może Pan złożyć sprzedawcy zawiadomienie o wadze wraz z Pana roszczeniem, tj. czy chce Pan od umowy odstąpić, czy żąda Pan obniżenia ceny (np. o poniesione koszty naprawy), czy żąda Pan naprawy rzeczy (rozumiem, ze już Pan naprawił samochód?). W Pana przypadku wykluczone jest roszczenie o wymianę rzeczy na nową wolną od wad. Proszę zatem jak najszybciej zawiadomić sprzedawcę (na piśmie) i wskazać swoje roszczenie. Jeżeli sprzedawca nie odpowie Panu w ciągu 14 dni, roszczenie uznaje się za przyznane.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2015 12:33 Obejrzało: 737 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, zgodnie z kodeksem cywilnym: "Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady. § 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia. § 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady. § 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna." Zachęcam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2015 13:09 Obejrzało: 735 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.