Pytanie z dnia 09 października 2018

Witam !
Proszę o poradę z zakresu Kodeksu Drogowego, a w szczególności w sprawie przechodzenia przez ulicę miejską, poza przejściem dla pieszych.
Miejsce zdarzenia: Rzeszów, osiedle mieszkaniowe , rozdzielająca osiedle na dwie części: w jednej części, oprócz budynków mieszkalnych znajduję się szkoła, poczta, kościół, w drugiej części – sklep spożywczy, apteka, kioski itp.
Opis zdarzenia: najkrótsza droga z apteki do domu prowadzi na wprost wlotu ulicy bez nazwy, do Alei Sikorskiego, w miejscu oddalonym od sąsiednich dwóch przejść: pierwszego o 238 m, drugiego o 472 m. (rys. 1).
Przed kilku laty było w tym miejscu przejście dla pieszych, chętnie wykorzystywane przez mieszkańców obydwu części osiedla. Obecnie uległo zatarciu i nie zostało odnowione.
2 października 2018 roku, starsza kobieta – emerytka, po upewnieniu się że z lewej strony nie nadjezdza żaden pojazd, a z prawej strony na skrzyżowaniu odległym o 238 m świeci się czerwone światło, przechodziła nieoznaczonym przejściem (na rys. 1 lit. B) ze strony lewej na prawą. W punkcie X , na pierwszym pasie ruchu niespodziewanie nastąpiła kolizja z samochodem osobowym, który najechał na tylną część torby z zakupami na kółkach, którą kobieta ciągnęła za sobą. Kółka z torby odleciały uszkadzając szybę owego samochodu. Oś torby z której spadły kółka, Rys. 1 uderzyła kobietę w łydkę powyżej kostki przebiła skórę i mięśnie, a od uderzenia pękła kość strzałkowa. Kobieta przewróciła się na asfalt. Przewieziono ją na Oddział Ratunkowy szpitala, gdzie założono 5 szwów a całą nogę umieszczono w gipsie.














Rys. 2
Policja zagroziła kobiecie mandatem 500 zł, którego dotychczas nie wręczyła z powodu pobytu kobiety w szpitalu, i niemożności stawienia się na posterunku w sprawie przesłuchania.
Pytania:
1. Czy rzeczywiście przejście przez ulicę w miejscu oznaczonym na rys. 1 i 2
można zakwalifikować jako przejście w miejscu niedozwolonym ?
2. Czy można odmówić przyjęcia mandatu jeżeli nie zgadzamy się z jego uzasadnieniem ?
3. Czy kierowca samochodu uczestniczącego w zdarzeniu może wystąpić o odszkodowanie za uszkodzoną szybę ?
4. Czy kobieta poszkodowana w zdarzeniu może wystąpić (jako retorsja) do kierowcy samochodu z powództwem cywilnym o odszkodowanie za ból i złamaną nogę ?

Z upoważnienia poszkodowanej kobiety Heleny Paszkowskiej, pytania zadaje jej mąż (również emeryt).
inż, Zenon
Ps. Rysunki w jpg mogę dosłać na Waszą pocztę internetową:

Dzień dobry, Rysunku co prawda nie widać, więc na pierwsze pytanie nie odpowiem, ale co do następnych: - nie tylko nie trzeba, ale nie należy przyjmować mandatu jeśli nie zgadzają się Państwo z jego uzasadnieniem, - co do pytań 3 i 4 , odpowiedź jest taka sama. Art. 417 KC - kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do naprawienia. Sprawa odpowiedzialności za szybę, jak i za ból i uszkodzenie działa, wymaga ustalenia, który z uczestników zdarzenia był jego sprawcą (ponosił winę). Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 października 2018 14:21 Zmodyfikowano dnia: 9 października 2018 14:21 Obejrzało: 325 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

1) W sytuacji, gdy przejście dla pieszych jest oddalone o ponad 100 m można przejść przez ulicę w miejscu nie oznaczonym. Jeżeli nie ma oznakowania pionowego (znaku) lub poziomego (pasy), to oznacza, iż jest to miejsce niewyznaczone. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. W opisanej sytuacji wszystko wskazuje na nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi. 2) Można odmówić przyjęcia mandatu, wówczas sprawa trafi do sądu. 3) Tak, może wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie. 4) Nie może, bo to z jej winy nastąpiło zdarzenie drogowe.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 października 2018 11:21 Zmodyfikowano dnia: 10 października 2018 11:21 Obejrzało: 322 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.