Pytanie z dnia 13 października 2017

Witam. Razem z mężem posiadalismy działkę we współwłasnosci, sporzadzilismy testamenty gdzie po śmierci jedno z nas przekazuje drugiemu swoją część. Mąż zmarł. I czy ja mam iść z testamentem męża do notariusza i czy notariusz informuje dzieci?

Dzień dobry, aby notariusz mógł sporządzić notarialne poświadczenie dziedziczenia, muszą się u niego pojawić jednocześnie wszystkie osoby wchodzące w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 października 2017 18:39 Zmodyfikowano dnia: 15 października 2017 18:39 Obejrzało: 288 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam Panią. Tuż po śmierci spadkodawcy każdy, u kogo znajduje się testament, ma obowiązek złożyć je w sądzie spadku lub u notariusza – w przeciwnym wypadku naraża się na grzywnę. Zgodnie z treścią art. 646 Kodeksu postępowania cywilnego, osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza. Skoro chce Pani testament przedłożyć u notariusza, zajmę się tylko tą kwestią, pozostawiając alternatywną możliwość złożenia go w sądzie spadku. Regulacji odnoszącej się do notarialnego poświadczenia dziedziczenia testamentowego nie znajdziemy jednak w Kodeksie Cywilnym, lecz w ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie. Zgodnie z treścią art. 95a i n. w/w aktu prawnego, notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych. Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób (wcześniej powinien je powiadomić), które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi, a także osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Brak którejkolwiek z takich osób niestety przekreśla możliwość sporządzenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Wówczas jedyną możliwością udowodnienia naszego prawa do spadku jest droga sądowa i postanowienie stwierdzające nabycie spadku. W razie złożenia testamentu notariusz dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia, chyba że otwarcie i ogłoszenie testamentu już nastąpiło. Z otwarcia i ogłoszenia testamentu sporządza się protokół.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 października 2017 00:24 Zmodyfikowano dnia: 16 października 2017 00:24 Obejrzało: 287 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.