Pytanie z dnia 01 października 2018
Witam serdecznie,
Czy można w testamencie umieścić jakiś zapis, że wszystko dziedziczy małżonek i że część spadku, która przypada niepełnoletniemu dziecku z ustawy, będzie objęta zarządem sprawowanym przez właśnie tego małżonka? Jeśli tak, to jak taki zapis powinien brzmieć? Chodzi o to, żeby po śmierci jednego z małżonków uniknąć składania wniosków do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd, żeby żyjący małżonek mógł swobodnie korzystać z np. pieniędzy zgromadzonych w banku, itp. Czy można też ustanowić w testamencie zapis windykacyjny, że małżonek otrzymuje konkretną rzecz, np. dom i jak taki zapis powinien wyglądać.
Pozdrawiam
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, to należy się zastanowić, czy chce Pan/i powołać do spadku tylko małżonka, czy także dziecko. Dodatkowo, zarząd nad majątkiem dziecka wynika de facto z mocy samego prawa (jeśli dziecko nabędzie udział w spadku), nie można go co do zasady wyłączyć ani rozszerzyć. Można oczywiście rozdysponować składniki majątku za pomocą zapisów windykacyjnych, co do ich formy, wszystko powinien wyjaśnić notariusz. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Mateusz Uldynowicz Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Mateusz Uldynowicz
Niemcewicza 26/407, 71-520 Szczecin
Sprawa wymaga analizy pod kątem tego co zamierzają Państwo osiągnąć. Co do zasady zawsze w przypadku małoletniego na czynność przekraczającą zwykły zarząd wymagana jest zgoda sądu rodzinnego. Jest tak nawet gdy oboje rodzice żyją, a małoletni ma jakiś majątek.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.