Pytanie z dnia 13 października 2016

Witam serdecznie.
Mam 24 lata zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 190 par. 1 KK tj. groźby karalne. Moja ciotka oskarżyla mnie z powyższego artykułu o rzekome grorzenie jej śmiercią co miejsca nie miało. Moje zeznania zostały spisane w prokuraturze a obecnie zostal zastosowany wobec mnie środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego 2 razy w tygodniu (śr, pt) Pytania mam dwa, pierwsze to z tego co wiem za powyższe grozi nawet do 2 lat wiezienia. Nigdy nie byłem karany raz jedynie za dzieciaka spisany przez patrol ale nic więcej. Pytanie to czy w takim wypadku mogę trafić do więzienia na te 2 lata czy sąd patrząc na to nie byłem karany nigdy może zastosować wyrok w zawieszeniu. Drugie pytanie z kolei dotyczy samego dozoru. Moja dziewczyna mieszka w opolu mamy możliwość spotykać się raz w miesiącu czasem raz na dwa miesiące, tutaj pytanie dotyczy glownie końcówki roku. Chciałbym spędzić z nią święta oraz nowy rok łacznie z przerwą miedzyświateczną na wyjeździe. Dozór nie jest z tego co wiem określony w jednostce czasu i tutaj problem jak powinienem sformułować wniosek do prokuratora o to by w te dni tj. 23.12.2016 - 02.01.2017 gdzie wypadają mi trzy dozory jeśli jest taka możliwość prokurator wyznaczył mi podpisanie dozoru na komisariacie w mieście w którym będziemy czy taka możliwość w ogóle jest. Jestem w tym wszystkim już okropnie zagubiony i zaczynam się załamywać myśląc o tym że wiszą nade mną te dwa lata.

Pozdrawiam.

Dzień dobry. Szanowny Panie, przede wszystkim proszę się nie załamywać. Nie znam okoliczności sprawy, ale z tego co Pan pisze (wcześniejsza niekaralność, charakter czynu) niezwykle mało prawdopodobne, że w Pana przypadku, jeżeli dojdzie do skazania, Sąd zastosuje karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. zagrożone jest alternatywnie – karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2. W obowiązującym kodeksie karnym obowiązuje dyrektywa pierwszeństwa kar wolnościowych, co oznacza, że Sąd w pierwszej kolejności stosuje kary, które nie wiążą się z pozbawieniem wolności, ewentualnie karę w tzw. „zawiasach”. Odnośnie dozoru – proszę napisać wniosek (albo wcześniej zapytać Policjanta u którego „podpisuje” Pan dozór) i wyjaśnić okoliczności o których pisze Pan w zapytaniu. Wskazać okres Pana nieobecności i termin powrotu. Dozór ma co do zasady stanowić potwierdzenie, że jest Pan do dyspozycji organu procesowego, a nie być dla Pana „karą”, uniemożliwiającą normalne życie. W mojej ocenie organy procesowe nie powinny robić problemów, a żadne dodatkowe „podpisywanie” dozoru w innej miejscowości nie będzie konieczne. We wskazane przez Pana dni nie stawi się Pan na dozorze, ale będzie to niestawiennictwo usprawiedliwione. Nie są mi znane okoliczności sprawy niemniej, jeżeli czuje się Pan niewinny może warto pomyśleć nad solidną obroną i walczyć o wyrok uniewinniający w sprawie. Powodzenia, w razie dalszych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam adw. Mariusz Skwarek

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 października 2016 23:57 Obejrzało: 1895 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Zgodnie z art. 190 § 1 k.k. kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zgodnie z powyższym uznając Pana winnym popełnienia czynu groźby Sąd ma możliwość wyboru jednej z trzech ww. kar. Sąd wymierzając karę będzie brał pod uwagę stopień społecznej szkodliwości czynu, cele zapobiegawcze i wychowawcze. Sąd uwzględni również Pana dotychczasowe zachowanie, a więc czy był Pan karany czy nie oraz właściwości i warunki osobiste sprawcy. Rzadko się zdarza, żeby jak ktoś nie był dotychczas karany za popełnienie przestępstwa z art. 190 § 1 k.k. otrzymał bezwzględną karę pozbawienia wolności. Wskazać należy, że zgodnie z art. 69 § 1 k.k. istnieje możliwość warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku. Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. Jeżeli chodzi o dozór policji to w każdym czasie może Pan napisać do prokuratury wniosek o zmianę lub uchylenie środka zapobiegawczego jakim jest dozór policji. We wniosku może Pan wskazać, że wnosi Pan o zawieszenie na okres świąteczny z powodu chęci spędzenia czasu ze swoją dziewczyną. Proszę wskazać, że dotychczasowy okres dozoru przebiegał bez żadnych zakłóceń, stawiał się Pan za każdym razem.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 października 2016 00:10 Obejrzało: 1883 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.