Pytanie z dnia 07 października 2018
Witam serdecznie. Mam pytanie do Państwa odnoście teścia, został zatrzymany do kontroli drogowej przez policję, okazało się że stężenie alkoholu wynosi 1.5 promila alkoholu. Pytanie brzmi jakie konsekwencje go teraz czekają. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, zgodnie z art. 178a KK, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W wypadku skazania za to przestępstwo, obligatoryjnie orzekany jest także zakaz prowadzenia pojazdów. Zalecam kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem, być może zasadnym okaże się podjęcie próby konsensualnego załatwienia sprawy (warunkowe umorzenie, ewentualnie dobrowolne poddanie się karze). Szczegóły dot. odpowiedzialności karnej za prowadzenie po alkoholu na moim blogu: http://paplinska.pl/wordpress/2018/09/04/zakaz-prowadzenia-pojazdow/ Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Mateusz Kubica Adwokat (Od 2016)
Kancelaria adwokacka Mateusz Kubica
11 Listopada 60-62, pok. 311, 43-300 Bielsko-Biała
Założyć należy, iż toczy się już postępowanie karne, w którym teść będzie osobą podejrzaną (a później oskarżoną) o popełnienie przestępstwa opisanego w art. 178a § 1 Kodeksu karnego. Zagrożenie karą jest od grzywny do 2 lat pozbawienia wolności. Nie sposób określić jak postępowanie się skończy i mogę jedynie polecić wynajęcie adwokata, który przeglądnie akta i wybierze odpowiednią strategię procesową.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.