Pytanie z dnia 07 października 2018

Witam serdecznie.
Mam zapytanie dotyczące pewnej sprawy, którą chcę pokrótce przedstawić.
W dniach od 30-08-2017 do 05-11-2017 miałem telefony od różnych osób i z różnych numerów telefonów. Posiadam nagrania tych rozmów oraz numery telefonów dzwoniących do mnie osób. Dzwoniący mówili, że znaleźli na przystankach tramwajowych i autobusowych mój nr telefonu i ogłoszenia następujących treści: „Zajmę się twoim członkiem imię mojego syna i mój nr tel.”, „Zwinne paluszki imię mojej żony i nr tel. żony”, „Ciągnę! moje imię i mój nr tel.”, „Szukam faceta do zabawy, zapłacę -moje imię i mój nr tel.”, „Ciągle mokra (imię córki), czeka i mój nr tel.”. Pojechałem w kilka miejsc i zrobiłem zdjęcia tych ogłoszeń. Bez trudu rozpoznałem, że jest to odręczne pismo mojego sąsiada z klatki, z którym walczę w Sądzie, gdyż użył wobec mnie gróźb karalnych. Sąd uznał go winnym i dnia 14-11-2017 wymierzył karę 4 m-cy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne (20 godz. w stosunku miesięcznym), jednak ten się odwołał i sprawa toczy się dalej. Jako, że mam dostęp do akt i pism odręcznych podejrzanego jakie kierował do Sądu, zrobiłem zdjęcie jego odręcznego pisma. Poddałem ekspertyzie grafologicznej, którą wykonał biegły sądowy napisy z przystanków i pismo sąsiada. Biegły porównywał pismo z przestanku z pismem sąsiada do Sądu. Oto treść ekspertyzy: „…oryginał dowodowych odręcznych zapisów literowo-cyfrowych wykazuje cechy wspólne pisma w stosunku do przekazanego do badań materiału porównawczego – co może wskazywać, że mogły zostać nakreślone przez jedną osobę.”
Dnia 09-02-2018 po ekspertyzie miałem pewność, że to sąsiad był sprawcą tych napisów i moich problemów. Dodam jeszcze, że na ogłoszeniach był nr tel. mój i mojej żony oraz podane imiona moje, żony i moich dwojga dzieci (4 i 13 lat).
Telefony były uporczywe, musiałem zmienić nr tel. i ponieść koszty zmiany numeru. Zapłaciłem za ekspertyzę grafologiczną.
Jak napisać pozew do Sądu? Czy może iść z tym najpierw na policję a policja skieruje to do Sądu? Czego mogę żądać w Sądzie? Osoba ta nie pracuje, dostaje zasiłek z MOPSu, urodzona w 1951 roku, leczy się na chorobę alkoholową, tyle wiem z przesłuchań w Sądzie. Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry, w omawianej sytuacji ma Pan zasadniczo dwie możliwości - drogę karną i cywilną. Na drodze karnej można dochodzić po pierwsze skazania sprawcy, ale także naprawienia z tego tyt. wyrządzonej szkody (czyli tego, co dochodziłby Pan na ścieżce cywilnej). Moim zdaniem, warto rozważyć tę ścieżkę (jest dużo tańsza). Na moim blogu garść informacji na ten temat: http://paplinska.pl/wordpress/2018/09/14/zniewaga-i-znieslawienie/ Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 października 2018 13:58 Zmodyfikowano dnia: 8 października 2018 13:58 Obejrzało: 387 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Ma Pan dwie możliwości albo wszcząć postępowanie cywilne, albo karne. W pierwszym przypadku doszło do naruszenia Państwa dóbr osobistych w postaci czci, godności, prawa do prywatności. Art. 23 kc: Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Art. 24 kc: § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym. W przypadku postępowania karnego, trzeba złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i załączyć posiada przez Pana dowody. Z poważaniem r.pr. Anna Godlewska-Chorąziak kancelaria@agodlewskachoraziak.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 października 2018 14:34 Zmodyfikowano dnia: 8 października 2018 14:34 Obejrzało: 387 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.