Pytanie z dnia 07 października 2018
Witam serdecznie.
Mam zapytanie dotyczące pewnej sprawy, którą chcę pokrótce przedstawić.
W dniach od 30-08-2017 do 05-11-2017 miałem telefony od różnych osób i z różnych numerów telefonów. Posiadam nagrania tych rozmów oraz numery telefonów dzwoniących do mnie osób. Dzwoniący mówili, że znaleźli na przystankach tramwajowych i autobusowych mój nr telefonu i ogłoszenia następujących treści: „Zajmę się twoim członkiem imię mojego syna i mój nr tel.”, „Zwinne paluszki imię mojej żony i nr tel. żony”, „Ciągnę! moje imię i mój nr tel.”, „Szukam faceta do zabawy, zapłacę -moje imię i mój nr tel.”, „Ciągle mokra (imię córki), czeka i mój nr tel.”. Pojechałem w kilka miejsc i zrobiłem zdjęcia tych ogłoszeń. Bez trudu rozpoznałem, że jest to odręczne pismo mojego sąsiada z klatki, z którym walczę w Sądzie, gdyż użył wobec mnie gróźb karalnych. Sąd uznał go winnym i dnia 14-11-2017 wymierzył karę 4 m-cy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne (20 godz. w stosunku miesięcznym), jednak ten się odwołał i sprawa toczy się dalej. Jako, że mam dostęp do akt i pism odręcznych podejrzanego jakie kierował do Sądu, zrobiłem zdjęcie jego odręcznego pisma. Poddałem ekspertyzie grafologicznej, którą wykonał biegły sądowy napisy z przystanków i pismo sąsiada. Biegły porównywał pismo z przestanku z pismem sąsiada do Sądu. Oto treść ekspertyzy: „…oryginał dowodowych odręcznych zapisów literowo-cyfrowych wykazuje cechy wspólne pisma w stosunku do przekazanego do badań materiału porównawczego – co może wskazywać, że mogły zostać nakreślone przez jedną osobę.”
Dnia 09-02-2018 po ekspertyzie miałem pewność, że to sąsiad był sprawcą tych napisów i moich problemów. Dodam jeszcze, że na ogłoszeniach był nr tel. mój i mojej żony oraz podane imiona moje, żony i moich dwojga dzieci (4 i 13 lat).
Telefony były uporczywe, musiałem zmienić nr tel. i ponieść koszty zmiany numeru. Zapłaciłem za ekspertyzę grafologiczną.
Jak napisać pozew do Sądu? Czy może iść z tym najpierw na policję a policja skieruje to do Sądu? Czego mogę żądać w Sądzie? Osoba ta nie pracuje, dostaje zasiłek z MOPSu, urodzona w 1951 roku, leczy się na chorobę alkoholową, tyle wiem z przesłuchań w Sądzie. Bardzo proszę o pomoc.
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, w omawianej sytuacji ma Pan zasadniczo dwie możliwości - drogę karną i cywilną. Na drodze karnej można dochodzić po pierwsze skazania sprawcy, ale także naprawienia z tego tyt. wyrządzonej szkody (czyli tego, co dochodziłby Pan na ścieżce cywilnej). Moim zdaniem, warto rozważyć tę ścieżkę (jest dużo tańsza). Na moim blogu garść informacji na ten temat: http://paplinska.pl/wordpress/2018/09/14/zniewaga-i-znieslawienie/ Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Ma Pan dwie możliwości albo wszcząć postępowanie cywilne, albo karne. W pierwszym przypadku doszło do naruszenia Państwa dóbr osobistych w postaci czci, godności, prawa do prywatności. Art. 23 kc: Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Art. 24 kc: § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym. W przypadku postępowania karnego, trzeba złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i załączyć posiada przez Pana dowody. Z poważaniem r.pr. Anna Godlewska-Chorąziak kancelaria@agodlewskachoraziak.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.