Pytanie z dnia 04 września 2016
Witam serdecznie!
mam zapytanie odnosnie obowiazku swiadczenia pracy na umowie wypowiedzenia.
Jestem zatrudniona w firmie A. od 12 wrzesnia 2011 na umowie o prace na czas nieokreslony. 1 wrzesnia dostałam wypowiedzenie umowy z 3 mies okresem wypowiedzenia, z obowiazkiem swiadczenia pracy. ( zgodnie z postanowieniem art.30 paragrafu 1 pkt1 Kodeksu pracy oraz art.10 ust 1 Ustawa z dnia 13 marca 2013 ..Dz U. z 2003 r Nr 90.poz.844 ) Strony zgodnie oswiadczaja ze rozwiazanie umowy nastepuje z przyczyn niedotyczacych pracownika i wynika z likwidacji stanowiska pracy.2. Pracodawca zobowiazuje sie wydac Pracownikowi swiadectwo pracy zgodnie z trescia niniejszego porozumienia na warunkach okreslonych w kodeksie pracy. 3. pracownik otrzyma nalezny ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odprawe pieniezna w wysokosci 2 mies. wynagrodzenia. 4. pracodawca wyplaci pracownikowi dodatkowa odprawe w wys. 2 mies. wynagrodzenia.
Ninejszym moje zapytanie jest : cz moge zlozyc wniosek z prosba o zwolnienie z obowiazku pracy na okresie wypowiedzenia z zachowaniem wszystkich wyzej wymienionych wyplat. ?...czy w przypadku znalezenie nowej pracy jestem zobowiazana do swiadczenia pracy w okresie wypowiedzenia w obawie o utrate co najmniej jednej z powyzszyc wyplat przez pracodawce? w jakim przypadku moge odwołać sie o dezycji swiadczenia pracy w okresie wypowiedzenia przy zachowaniu wszystkich powyzszych ponktow ustalonych w porozumieniu w sprawie rozwiazania umowy o prace wynikajacego z likwidacji stanowiska pracy
Kamil Domagała Radca prawny (Od 2014)
Kancelaria Prawa Budowlanego i Nieruchomości Kamil Domagała
Widok 8/5, 00-023 Warszawa
Dzień dobry, zgodnie z art. 36(2) k.p. (który wszedł w życie 22.02.2016 r.) w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Sytuacja prawna pracownika w okresie zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy w pierwszym rzędzie zależy od zakresu zwolnienia. Pracodawca może uznać, że dla ochrony jego interesów wystarczające jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy tylko przez część okresu wypowiedzenia lub tylko w odniesieniu do niektórych obowiązków. Zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy nie oznacza zwolnienia go z pozostałych obowiązków składających się na stosunek pracy, czego następstwem są ograniczenia w dysponowaniu czasem wolnym o okresie tego zwolnienia. Pracownik może w tym okresie podejmować dowolne czynności, w tym zarobkowe, ale pod warunkiem, że nie są one przeszkodą do niezwłocznego wykonania polecenia powrotu do wykonywania pracy. W okresie zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy na pracowniku ciążą obowiązki wymienione w art. 100 § 2 pkt 4 i 5 k.p. (Jaśkowski Kazimierz, Maniewska Eliza, Komentarz aktualizowany do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.98.21.94).)
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, w okresie wypowiedzenia uprawnienia i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy nie ulegają zmianie. Od 2016 została uregulowana w art. 36(2) Kodeksu pracy kwestia zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Decyzję w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy podejmuje pracodawca. Zwolnienie stanowi jednostronną czynność pracodawcy. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą o takie zwolnienie. Wniosek pracownika nie jest jednak dla pracodawcy wiążący. Od takiej decyzji pracodawcy nie przysługuje odwołanie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku pracownika o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, w okresie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Do jego ustalenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Nowe przepisy nie przewidują możliwości odwołania pracownika z tego zwolnienia. W związku z powyższym, o ile strony nie ustalą takiej możliwości, pracodawca nie będzie mógł żądać powrotu pracownika do firmy. Nie ma przeszkód, aby pracownik mógł rozpocząć zatrudnienie w innej firmie. Jeżeli zostały spełnione przesłanki z ustawy o zwolnieniach grupowych (tj. m. in. rozwiązanie umowy o pracę następuje z przyczyn niedotyczących pracowników - likwidacja stanowiska pracy, rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron), to pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje również odprawa pieniężna, której wysokość uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W związku z powyższym zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie będzie miało wpływu na wypłatę przysługującej Pani odprawy. Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca zobowiąże Panią do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, to w takiej sytuacji ekwiwalent za niewykorzystany urlop nie będzie przysługiwał. Zgodnie z art. 167(1) Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Przepis ten daje pracodawcy swobodę udzielenia pracownikowi wypoczynku (w okresie wypowiedzenia) poza ustalonym wcześniej planem urlopów bądź wcześniejszym uzgodnieniem z zatrudnionym terminu wykorzystania takiego czasu wolnego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.