Pytanie z dnia 11 sierpnia 2015
Witam serdecznie,
Moje pytanie dotyczy kontroli PIP w firmie w zakresie przestrzegania praw pracowników.
1. Pracodawca nie przeprowadził szkolenia bhp żadnego z zatrudnionych pracowników, żaden z nich nie otrzymał też zakresu czynności - czy jest to przesłanka do ukarania pracodawcy grzywną, a jeśli tak to w jakiej wysokości? Czy ma znaczenie, że ci pracownicy już tam nie pracują?
2. Czy dawanie pracownikom pasków jest obowiązkiem? Pracownicy nie dostali ich za żaden miesiąc od początku roku, zatem nie mają wglądu do rozliczeń. Czy były pracownik może ubiegać się o wydanie pasków za ostatnie miesiące pracy?
3. Jak pracownik może udowodnić przepracowane nadgodziny? Z założenia w danej firmie nadgodziny mają być oddawane jako czas wolny, ale nie sposób odebrać ponad 100 nadgodzin, a listy obecności przekazywane do księgowości nie zawierają nadgodzin (bo nie są wypłacane). Czy kontrola w tym zakresie leży w gestii PIP?
4. W jaki sposób najlepiej złożyć skargę w PIP anonimowo, aby uniknąć 'zemsty' pracodawcy?
Pozdrawiam
Alicja Biernat Adwokat
EIR Legal | Employment & Industrial Relations - Legal
Al. Jana Pawła II 80 lok. C10, 00-175 Warszawa
Nieprzeprowadzenie szkoleń BHP to dość poważne przewinienie pracodawcy (wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym). Grozi za to grzywna od 1000 do 30 000 zł. to samo dotyczy braku dokumentacji dot. szkoleń BHP, zatem fakt, że pracownicy już nie pracują nie ma raczej znaczenia (chociaż pracodawca mógłby mieć tutaj pole do argumentacji). Pracodawca nie ma obowiązku wydawania pracownikom tzw. pasków wynagrodzeniowych – jest to raczej praktyka przyjęta w wielu firmach. Taki obowiązek jest wtedy, gdy pracodawca przewidział go w wewnętrznych aktach prawa pracy np. w regulaminie wynagradzania. Ponadto pracodawca – na żądanie pracownika ma obowiązek udostępnić dokumenty, na podstawie których zostało obliczone wynagrodzenie - art. 85 par 5 KP (np. regulamin wynagradzania, indywidualną listę wynagrodzenia wraz ze wszystkimi składnikami , ewidencję czasu pracy danego pracownika ). Jest wiele metod udowodnienia pracy w godzinach nadliczbowych w zależności od warunków pracy, środowiska pracy – wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie leży w gestii PIP.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.