Pytanie z dnia 11 kwietnia 2020
Witam serdecznie, nie wiem do kogo się zwrócić z dotyczącym mnie problemem. Mąż jest świeżym kierowca zawodowym
Zaczął pracę 9 marca jako kierowca międzynarodowy na tzw. Tirze. Pracodawca nie chcąc dać od razu umowy o pracę zgodził się jedynie na umowę zlecenie. Na umowie zleceniu widniała kwota ( przytoczę z pamięci kwota jest niedokładna) 2800 brutto. Mąż nierozsądnie sądził że jest to podstawa, i diety będą wypłacone jakoś inaczej. Otrzymał wynagrodzenie opiewające na kwotę najniższej krajowej netto. Jakieś 1900zl. Przepracował 19 dni. Czy wynagrodzenie kierowcy miedzynarodowego w takiej kwocie jest prawnie możliwe? Jeździł po europie. Hiszpania, Francja, Węgry , Czechy, Niemcy, Austria itp.
Zanim otrzymał wynagrodzenie z racji koronawirusa i utrudnionego ruchu granicznego dla bezpieczeństwa w ciemno podpisał kolejna umowę zlecenie z terminem do końca bieżącego miesiąca, na umowie widnieje ta sama kwota i ta sama ilość wymaganych przejazdów. Umowa znowu wygaśnie gdy będęzie za granicą w delegacji i nie chce podpisywać kolejnej. Czy z ostatnim dniem miesiąca gdy wygaśnie mu umowa i nie przedłuży jej, gdy nie będzie już pracownikiem i nie zdoła wykonać wymaganej ilości przejazdów--załadunków które zleca mu spedycja. To czy moze pozostać w kabinie i wrócić do Polski do domu? Czy nie będąc pracownikiem i nie wykona ilości przewozów w umowie i nie przedłuży na kolejną umowe to czy bez umowy ma dojechać wymagana ilość przejazdow? Czy może zmusic męża by kierował bez umowy o pracę jego ciężarówka?
Z racji że nie może ujawniać treści umowy nie mogę dać więcej informacji
W umowie jest opisany okres pracy przyjmijmy 1-30 kwietnia
Ilość przejazdów przyjmijmy 8-18
Kara za niewykonanie, nienależyte wykonanie lub szkodę w wysokości przyjmijmy 600zl oraz że zapłata kary nie wyklucza dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Ale przejazdy zleca mu ta firma, więc nie może go karać za niewyrobienie limitu. Poza tym limit mus być realny w stosunku do zleconych tras. Jeśli umowa się skończy to teoretycznie mąż nie musi już dalej prowadzić tej ciężarówki. Ale odsyłam do umowy czy jest tam coś w niej zapisane. Nie może też porzucić pojazdu bez jego zabezpieczenia czy ustalenia ze zleceniodawcą co dalej z nim zrobić. Natomiast ewidentnie mąż został oszukany. Rozważałbym skierowanie pozwu do sądu pracy o ustalenie, że mąż wstąpił w stosunek pracy, bo pracował w określonym miejscu i czasie pod kierownictwem zleceniodawcy. Nie miał przecież swobody w decydowaniu gdzie i kiedy jedzie, oraz jeździł ciężarówką zleceniodawcy. Wtedy będzie miał prawo do diet dla kierowców, urlopu, itp.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.