Pytanie z dnia 08 czerwca 2016
Witam serdecznie,
ojciec spowodował kilka miesięcy temu pod wpływem alkoholu wypadek drogowy kierując prywatnym samochodem osobowym bez uprawnień (prawa jazdy). Uderzył w półciężarówkę wiozącą materiały chemiczne Żaden z kierowców nie doznał poważniejszych obrażeń, natomiast firmowy samochód oraz materiały w nim przewożone doznały dosyć poważnych uszkodzeń. Ubezpieczyciel obarczył ojca rekompensatą za poniesione szkody w wysokości, na dzień dzisiejszy, 35 tys zł. Kwota spłaty została rozłożona na raty i zaczęła być przez ojca spłacana. Jednakże kilka dni temu ojciec popełnił samobójstwo pozostawiając niespłaconą należność. Dodam również, iż był wraz z moją mamą właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ok. 20 ha.Z racji renty chorobowej, którą pobierali moi rodzice (moja mama cierpi na zaawansowany nowotwór) nie chcieli pozbywać się ziemi, postanowili wydzierżawić gospodarstwo jednemu z synów. Dzierżawa nastąpiła przed całym zajściem.
W obliczu takiej sytuacji – śmierci dłużnika, choroby mamy i dzierżawy gospodarstwa, czyli de facto braku dochodów z pracy na roli – możliwe jest wnioskowanie do ubezpieczyciela o anulowanie zadłużenia? Bardzo byłbym również wdzięczny o wskazanie na jakie przepisy prawa można się powoływać w ewentualnym piśmie do PZU?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, wnioskować zawsze Państwo możecie, ale decyzja będzie należeć do wierzyciela. Gdyby ubezpieczyciel dochodził od taty roszczenia regresowego i do wypłaty odszkodowania doszłoby po śmierci taty (nie wynika to niestety wprost z pytania) moglibyście się Państwo powołać na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2012 r., wydaną w sprawie o sygn. akt III CZP 61/12, zgodnie z którą: "Zakład ubezpieczeń, który wypłacił odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę wyrządzoną przez kierującego pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, nie może dochodzić od jego spadkobierców roszczenia zwrotnego przewidzianego w art. 43 pkt. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.), jeżeli wypłata odszkodowania nastąpiła po śmierci kierującego pojazdem". Na podstawie powyższego opisu trudno jednak ustalić dokładny stan faktyczny. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzień dobry, Istnieje pogląd, iż roszczenie regresowe dochodzone przez ubezpieczyciela w takiej sytuacji jak Państwa nie wchodzi w skład spadku. Przyjmuje się, iż dług ten ma charakter osobisty i związany jest ściśle z osobą wobec, której regres jest kierowany.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.