Pytanie z dnia 30 kwietnia 2015
Witam serdecznie,
Posiadam pełne pełnomocnictwo do nabywania nieruchomości w imieniu innej osoby, jest ono bardzo szerokie bez ograniczeń, czy przy chęci nabycia nieruchomości poprzez drogę sądową, sąd może nie dopuścić do przetargu / nie udzielić przybicia ze względu, że jest to pełnomocnictwo szerokie a nie szczegółowe dot konkretnego adresu? Przecież na rynku wolnym na jego podstawie mógłbym kupić każdą nieruchomość a forma aktu notarialnego (pełnomocnictwa) została zachowana?
Urszula Brożek Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Urszula Brożek
I. Prądzyńskiego 22/16, 50-434 Wrocław
Do udziału w licytacji komorniczej potrzebne jest pełnomocnictwo z podpisem urzędowo poświadczonym przez notariusza (trzeba dokładnie wskazać, do jakiej licytacji i na nabycie jakiej nieruchomości wystawiane jest to pełnomocnictwo).
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
A czy wynika to bezpośrednio z szczególnych przepisów prawa czy jest to po prostu indywidualna interpretacja przepisów przez sędziego/komornika - jak sugerował notariusz?
Użytkownik
I czy w jakiś sposób na podstawie ogólnego pełnomocnictwa można zrobić pełnomocnictwo szczegółowe tak, żeby móc wziąć udział w przetargu, bez konieczności podpisu osoby dającej pełnomocnictwo przed każdym przetargiem - ze względu na przebywanie w Australii. Ewentualnie raz by przeleciała podpisać nowe, pozwalające na to?
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Przepis jest ogólny i mówi, że do licytacji wymagana jest właśnie taka forma, jak wskazał mój przedmówca. Natomiast sądy interpretują to w taki sposób, że pełnomocnictwo musi być udzielone do licytacji konkretnej nieruchomości. Trudno orzec dlaczego? Może poprzez przyjęcie, że chodzi o konkretne postępowanie egzekucyjne, a to zawęża nam licytację do konkretnej nieruchomości (rzadziej kilku naraz).
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
A czy jest jakiś sposób, rozwiązanie dzięki któremu będzie można na podstawie tego posiadanego ogólnego pełnomocnictwa reprezentować tą osobę lub tworzyć pełnomocnictwa szczegółowe do konkretnych przetargów bez konieczności każdorazowego podpisu osoby upoważniającej - ze względu na jej przebywanie w Australii? Ewentualnie przy nabyciu mogłaby taka osoba przyjechać, i dopełnić pełnomocnictwo lub jeżeli jest możliwość stworzenia takiego to przyjechać i takie pełnomocnictwo zawrzeć, żeby działało? 2) Czy można zrobić jakoś, że doniosłoby się szczególne w razie nabycia? 3) Czy może licytować jedna osoba jako ona, a przy nabyciu podać tą drugą sobę jako udziałowca po prostu?
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Na podstawie pełnomocnictwa nie może Pan sam sobie sporządzać kolejnych pełnomocnictw. DO licytacji wymagane jest pełnomocnictwo szczególne z podpisem urzędowo poświadczonym. Nalezałoby więc za każdym razem sporządzać pełnomocnictwo do konkretnej licytacji, które moznaby poświadczyć u konsula w Australii, a potem przesłać Panu pocztą do Polski. Ogłoszenia o licytacjach są z dużym wyprzedzeniem, więc czas 2-3 tygodni powinien wystarczyć do załatwienia sprawy. Umocowaniem musi się Pan wykazać na licytacji. Bez pełnomocnictwa sąd nie dopuści Pana do licytacji. Jeśli chce Pan nabywać nieruchomość na współwłasność to musi być na licytacji Pana wspólnik lub musi Pan mieć od niego pełnomocnictwo. Adwokat i radca prawny sam może poświadczać sobie pełnomocnictwa, więc wyjściem byłoby przysłanie przez znajomego większej ilości pełnomocnictw in blanco dla pełnomocnika fachowego, żeby je tylko wypisać do konkretnego przetargu. Jest jeszcze możliwość zawarcia tzw. umowy powierniczej, zgodnie z którą nabywa Pan nieruchomość na siebie, za obowiązkiem przeniesienia potem jej własności na drugą stronę umowy. Stosuje się taką umowę głównie wtedy gdy nabywca finalny nie chce się ujawniać.
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
Dziękuję za konkretne wyjaśnienia! Chciałbym tylko doprecyzować: 1) "wyjściem byłoby przysłanie przez znajomego większej ilości pełnomocnictw in blanco dla pełnomocnika fachowego, żeby je tylko wypisać do konkretnego przetargu" - jak tu wygląda droga? I jakie są orientacyjne koszta? Tu wypełniałby adwokat/radca prawny te in blanco? Czy ja? 2) przy umowie powierniczej zapewne płaci się podatek PCC? 3) czy jeżeli bym kupił ja, żeby mu odsprzedać, i potrzebowałbym na to środki -> czy pożyczka może być nieoprocentowana? Jeżeli nie, jaka najniższa jest stawka aby było ok? chyba, że istnieje inny sposób przekazania środków pieniężnych, żeby podatki masy nie zjadły? darowizna jest opodatkowana od niespokrewnionych....
Użytkownik
Dziekuje za rozjasnienie tematu. Jak wyglada tu kwestia tego in blanco? Takie sklada przed adwokatem / radca prawnym czy przede mna? Jezeli moglbym prosic przyblizenie tej tematyki?:)) Jeszcze 2 pytanka 1) ta umowa powiernicza jest objeta PCC 2% -> przy przeniesieniu na niego wlasnosci + oplata notarialna? 2) jezeli mialbym to kupic zeby mu odsprzedac to potrzebowalbym na to srodki - jak najlepiej zrobic, zeby podatki nie zjady? Darowizna bedzie oprocentowana, pozyczka/uzyczenie srodkow? Musi byc oprocentowana? Jak mozna najnizej ja oprocentowac zeby bylo ok?
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.