Pytanie z dnia 24 listopada 2016

Witam serdecznie,
uprzejmie proszę o pomoc w następujacej sprawie.
Półtora roku temu założyłam lokatę w banku do której osobą upoważnioną był również mój ojciec. Po zakończeniu okresu lokaty, tj po trzech miesiącach, środki zostały mi wypłacone gotówką w banku na podstawie bankowego dowodu wypłaty, a następnie ta sama kwota tego samego dnia została wpłacona na rachunek lokaty terminowej mojego ojca również w formie gotówkowej dokumentem dowód wpłaty. Osobą wpłącającą w tym przypadku na dokumencie jest ojciec, a treść wpłaty brzmi - założenie lokaty. Do lokaty ojca ja mam również upoważnienie.
Proszę o odpowiedź - czy taka transakcja będzie stanowiła darowiznę środków między mną a ojcem, co jeśli ojciec nie złożył SD-Z2 w US, czy można zożyć po terminie, jakie są sankcje karno skarbowe poza zapłatą zaległego podatku?

Szanowna Pani, w odpowiedzi na zadane pytanie wskazuję, iż co do zasady przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Definicja ta wynika z treści art. 888 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego oraz w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Jednocześnie, zgodnie z art. 4a ust. 3 ww. ustawy w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1-2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Jednocześnie obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 (art. 4a ust. 4 ww. ustawy). Zatem jeśli nabywca będzie zaliczany do pierwszej grupy podatkowej to wówczas chodzi o kwotę 9637 zł. Jeżeli chodzi o sankcje karnoskarbowe to należy zwrócić uwagę na art. 54§ 1 kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Reasumując, w opisanej przez Panią sytuacji być może właściwy organ podatkowy zakwalifikuje wskazaną czynność jako darowizna. Tym samym, w takiej sytuacji po upływie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego następuje utrata prawa do zwolnienia i podatek należy zapłacić – taki stan rzeczy jawi się w Pani sprawie.Terminu tego nie można przywrócić w drodze wniosku o przywrócenie terminu, co potwierdzają liczne orzeczenia sądów administracyjnych. Innymi słowy, uchybienie terminowi w tym zakresie oznacza, że po upływie terminu tracimy prawo do zwolnienia od podatku.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 listopada 2016 21:26 Obejrzało: 384 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.