Pytanie z dnia 27 lutego 2018
Witam serdecznie.
W dniu dzisiejszym otrzymałem wezwanie w charakterze świadka na przesłuchanie w komisariacie. Od listopada jestem na zwolnieniu chorobowym i o tym fakcie poinformowałem prowadzącego tą sprawę. Zaznaczył, że muszę przyjechać na przesłuchanie.
Czy zwolnienie L4 nie jest wystarczającym powodem do niestawiennictwa się na przesłuchaniu i muszę się jemu poddać. Sprawa dotyczy jakiegoś zniesławienia a że jestem Ratownikiem Medycznym może to być naprawdę wiele spraw.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam rafnyk
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Witam Samo L-4 nie wystarczy.Należy uzyskać zwolnienie od lekarza sądowego ( lista lekarzy sądowych do pobrania z internetu ) i dopiero takie zwolnienie czyni zadość przepisom. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Bańkowska Radca prawny (Od 2017)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Bańkowska
Okopowa 17A lok. 2, 80-819 Gdańsk
Witam, W przypadku wezwania Pana na przesłuchanie jako świadek ma Pan obowiązek się stawić. Istnieje oczywiście możliwość przedłożenia zwolnienia lekarskiego. W tym przypadku zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego (art. 117 § 2a) powinien Pan przedłożyć zaświadczenie potwierdzające niemożność stawiennictwa na przesłuchanie od lekarza sądowego. "Zwykłe" zwolnienie L4 niestety nie jest w tym przypadku wystarczające. Właściwy do wystawienia zaświadczenia jest lekarz sądowy objęty wykazem lekarzy sądowych dla obszaru danego sądu okręgowego, właściwego dla miejsca pobytu uczestnika postępowania - w tym wypadku Pana (art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.