Pytanie z dnia 27 kwietnia 2021

Witam serdecznie,

Zwracam się do państwa z prośbą o poradę. Mam mały problem i nie wiem czy na tą chwilę powinniśmy wykonywać jakieś ruchy z mężem.
Po krótce spróbuję opisać sytuację.

Chodzi o rodzinę męża. Teść wiele lat temu rozstał się z teściową i mieszkają osobno. W tym czasie wybudował dom i nie rozwiódł się z nią, nie mają też rozdzielczości finansowej.prawnie nadal są małżeństwem.
Teść oznajmił że dom po jego śmierci stanie się własnością siostry, bo jak twierdzi my dostaliśmy mieszkanie. Ale jest to mieszkanie z miasta więc tak naprawdę zmienił się tylko najemca. Dodam tylko że mieszkanie było w opłakanym stanie. Co ważne nie było jego własnością, ale teść uważa że nas obdarował mieszkaniem tak więc córka otrzyma dom z działką w górach. Teściowa zgodziła się swoją część domu również jej oddać i chce ją aktualnie na nią przepisać. Ale rozumiem że sama tego nie może zrobić bo i tak dom stanowi ich wspólną własność. Czy jeżeli razem zdecydowali by się przepisać dom siostrze to czy mąż po ich śmierci będzie miał prawo do zachowku? Z tego co czytałam to tak, żadna darowizna tego nie zmieni jak również testament. I tak po śmierci wchodzi do masy spadkowej?
Ukryj cytowany tekst
Jedyna opcja żeby stały się jej to rezygnacja mojego męża ze spadku lub wydziedziczenie.ale rozumiem,że to nie jest takie proste.

Proszę mi powiedzieć co mamy zrobić teraz, czy są jakieś ruchy, które możemy wykonać? Zabezpieczyć się?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Dzień dobry każdy z rodziców może samodzielnie darować swój udział we własności, nie musi pytać o zgodę współwłaściciela. Jeśli dom przepisanie zostanie siostrze, to mąż uzyska prawo do dochodzenia zachowku po śmierci rodziców. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 kwietnia 2021 13:20 Zmodyfikowano dnia: 28 kwietnia 2021 13:20 Obejrzało: 115 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.