Pytanie z dnia 16 lutego 2018

Witam serdecznie
Zwracam się z prośbą o pomoc w dosyć skomplikowanej sprawie prawnej. Problem dotyczy nieruchomości m.in. domu z niewielką działką, którego właścicielem jest siedmioro rodzeństwa (dwoje z nich zamieszkuje nieruchomość) . Kilkanaście lat temu przeprowadzono postępowanie spadkowe po śmierci ich ojca, który nie pozostawił testamentu. Moja mama jest jednym ze współwłaścicieli nieruchomości i posiada udział ułamkowy. Problem polega na tym, że rok temu zauważyliśmy wpis w księdze wieczystej polegającym na ustanowieniu hipoteki przymusowej na kwotę 280 tyś zł względem wierzyciela który jak się później okazało jest przedstawicielem firmy zajmującej się windykacją. Wpisy w KW pokazują również wyroki i postanowienia sądu do których udało mi się dotrzeć w pełnej treści. Sprawa dotyczy jednego ze współwłaścicieli który w latach 90-tych posiadał działalności gospodarczą i popadł w długi. Wyroki i postanowienia ciągną się od roku 2000, a w konsekwencji, na wniosek wspomnianego wyżej wierzyciela nastąpił wpis do księgi wieczystej. W związku z powyższym nasuwają się pytania:
1. Dlaczego w KW nie wpisano że chodzi tylko o jednego udziałowca i zobowiązanie dotyczy tylko 1/7 nieruchomości.
2. Czy zadłużony współudziałowiec odpowiada tylko w zakresie swojego udziału. Czy teoretycznie, w chwili sprzedaży nieruchomości do czego dąży moja mama, wierzyciel zajmie kwotę 280 tyś czy tylko 1/7 kwoty ze sprzedaży. Nieruchomość jest warta około 400 tyś.
3. Czy można w jakiś sposób wyodrębnić w KW obciążenie tylko na jednego udziałowca którego dotyczy dług.
4. Problem potęguje fakt że jeden ze współwłaścicieli jest w zaawansowanym wieku ,prawdopodobnie przebywa zagranicą i nie ma z nim kontaktu. Nadmieniłem ten fakt w kontekście założonej przez nas kilka lat temu sprawy związanej z podziałem majątku, nie mniej jednak korespondencja z sądu na adres zameldowania tej osoby jest nieodbierana i nie można kontynuować postępowania. Nie ma również mowy o jednomyślnym dogadaniu się współwaścicieli.

Proszę bardzo o pomoc jakie mamy możliwości w zaistniałej sytuacji.

Dzień dobry, co do hipoteki, prawdopodobnie źle odczytujecie Państwo zapisy w księdze wieczystej. A co za tym idzie, aby można było odpowiedzieć na postawione pytania, trzeba się zapoznać z tymi wpisami i ustalić dokładny stan faktyczny. Jeśli chodzi o współwłaściciela, z którym nie ma kontaktu, to sprawa jest prosta, należy złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu, uprawdopodobniając, że adres ten jest nieznany. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lutego 2018 08:26 Zmodyfikowano dnia: 18 lutego 2018 08:26 Obejrzało: 224 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.