Pytanie z dnia 18 kwietnia 2018
Witam. Sprawa dotyczy zachowku. Moja babcia miała dwoje dzieci: córkę (moja ciocia) oraz syna (mój tata). Dziadek (babci mąż) nie żyje. Kilkanaście lat po śmierci dziadka (babci męża), babcia postanowiła wykupić mieszkanie na własność i uporządkować sprawy mieszkania, które stało się już wtedy jej własnością (na wypadek śmierci). U notariusza mieszkanie zostało zapisane na córkę mojej babci (moja ciocie), z kolei mój tata zrzekł się swojej części na rzecz swojej siostry (mojej cioci)- więc mieszkanie jest zapisane w pełni na moją ciocię. Kilka lat temu zmarł mój tata, a kilka miesięcy temu moja babcia. nadszedł czas na załatwienie spraw z mieszkaniem itp.
Tu nasuwa się moje pytanie: czy mojej mamie, siostrze i mi należy się zachowek? Moja mama, siostra i ja chcemy odrzucić ewentualny zachowek na rzecz cioci. Moja siostra ma córeczkę, która jest niemowlakiem.
Drugie pytanie: Czy po odrzuceniu ew. zachowku przez siostrę, zachowek przejdzie na córeczkę siostry?
Jolanta Otworowska Adwokat (Od 2009)
Adwokat Otworowska Jolanta. Kancelaria adwokacka
Dworcowa 1, 41-500 Chorzów
Dzień dobry, prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy (art. 991 kc). Przysługuje Paniom prawo do zachowku z tytułu udziału taty. Zachowku nie trzeba odrzucać, po prostu można nie dochodzić praw z nim związanych.
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzien dobry, w jaki konkretnie sposób sie zrzekł tego udziału?
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.